Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-12-29, 09:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Gminy chcą, aby wymiana kopciuchów na piece ekologiczne przyśpieszyła

Centrum Prudnika w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Prudnika w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Nadal w sezonie grzewczym powietrze zanieczyszczają przydomowe piece. Borykają się z tym m.in. przygraniczne opolskie gminy. Również tam samorządy lokalne dopłacają do wymiany pieców na ekologiczne. Jednak tych funduszy było dotąd za mało, aby zimą jakość powietrza uległa diametralnej poprawie.
- Liczymy, że w najbliższych latach uda nam się zlikwidować 20 procent tzw. kopciuchów - mówi wiceburmistrz Głuchołaz Roman Sambor. – Szacuję, że w indywidualnym i zbiorowym zamieszkaniu mamy ok. 1000 pieców węglowych. Teraz weszliśmy w projekt marszałkowski i w 2021 roku planujemy już taki epokowy skok. To będzie inwestycja na ponad dwa miliony złotych, wymiana kilkuset pieców. Ostatnio strona rządowa ogłosiła, że piece węglowe mają zniknąć w miastach do 2030 roku, a na wioskach do 2040.

Walka z zanieczyszczaniem powietrza jest też jednym z priorytetów władz Prudnika.

- Nasz program przewiduje także dotacje dla wspólnot mieszkaniowych - mówi tamtejszy wiceburmistrz Jarosław Szóstka. – Skierowany jest szczególnie do wspólnot w ścisłym centrum miasta, gdzie jeszcze mamy dużo tych nieekologicznych źródeł ciepła. Aby podłączyć się do Zakładu Energetyki Cieplnej i przejść na systemowe ogrzewanie miejskie można pozyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W ostatnich miesiącach pierwsza z prudnickich wspólnot mieszkaniowych skorzystała z dofinansowania gminy i podłączyła się do miejskiej ciepłowni. Pewną barierą jest to, że zgodę na taką inwestycję muszą wyrazić wszyscy lokatorzy danej wspólnoty mieszkaniowej.
Roman Sambor
Jarosław Szóstka

Zobacz także

2022-03-12, godz. 10:00, Gospodarka Specustawa ułatwi pracodawcom zatrudnienie ukraińskich uchodźców Na uchodźców z Ukrainy otwiera się rynek pracy w powiecie prudnickim. Przebywa tam kilkuset uciekinierów wojennych zza wschodniej granicy. Są już oferty pracy dla tych osób. Problemem jest ich legalne zatrudnienie. Przyspieszy to procedowana… » więcej 2022-03-10, godz. 20:15, Gospodarka Osiągnięto kompromis dotyczący podziału unijnych funduszy na współpracę transgraniczną Znacznie mniej unijnych pieniędzy będzie wspierać współpracę na pograniczu polsko-czeskim. W Prudniku odbyło się spotkanie przedstawicieli pięciu euroregionów z południa kraju. Po negocjacjach uzgodniono podział 18,7 mln euro na… » więcej 2022-03-10, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Prudnik: uczniowie z Ukrainy nie wrócili do szkoły, bo są w wieku poborowym Wojna w Ukrainie spowodowała, że nie wszyscy uczniowie z tego kraju mogą kontynuować naukę w Prudniku. Do tamtejszego Zespołu Szkół Rolniczych uczęszcza 14 uczniów zza wschodniej granicy. Część z nich ma problemy, aby przyjechać… » więcej 2022-03-08, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Prudnik daje schronienie uchodźcom z Ukrainy. Matki z dziećmi przeżyły kilkudniową gehennę związaną z ucieczką przed wojną Kolejna grupa uchodźców z Ukrainy dotarła do Prudnika. 62 osoby zakwaterowano w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym, które prowadzi gmina. » więcej 2022-03-01, godz. 10:45, Wiadomości z regionu Nietrzeźwy kierowca zatrzymany w pościgu Policjanci z prudnickiej drogówki zatrzymali w pościgu nietrzeźwego kierowcę hondy. Do zdarzenia doszło w poniedziałek (28 lutego), tuż przed godziną 18:30 w Dębinie. Tam prudniccy policjanci ruchu drogowego chcieli zatrzymać do… » więcej
136137138139140141142
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »