Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-12-29, 09:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Gminy chcą, aby wymiana kopciuchów na piece ekologiczne przyśpieszyła

Centrum Prudnika w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Prudnika w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Nadal w sezonie grzewczym powietrze zanieczyszczają przydomowe piece. Borykają się z tym m.in. przygraniczne opolskie gminy. Również tam samorządy lokalne dopłacają do wymiany pieców na ekologiczne. Jednak tych funduszy było dotąd za mało, aby zimą jakość powietrza uległa diametralnej poprawie.
- Liczymy, że w najbliższych latach uda nam się zlikwidować 20 procent tzw. kopciuchów - mówi wiceburmistrz Głuchołaz Roman Sambor. – Szacuję, że w indywidualnym i zbiorowym zamieszkaniu mamy ok. 1000 pieców węglowych. Teraz weszliśmy w projekt marszałkowski i w 2021 roku planujemy już taki epokowy skok. To będzie inwestycja na ponad dwa miliony złotych, wymiana kilkuset pieców. Ostatnio strona rządowa ogłosiła, że piece węglowe mają zniknąć w miastach do 2030 roku, a na wioskach do 2040.

Walka z zanieczyszczaniem powietrza jest też jednym z priorytetów władz Prudnika.

- Nasz program przewiduje także dotacje dla wspólnot mieszkaniowych - mówi tamtejszy wiceburmistrz Jarosław Szóstka. – Skierowany jest szczególnie do wspólnot w ścisłym centrum miasta, gdzie jeszcze mamy dużo tych nieekologicznych źródeł ciepła. Aby podłączyć się do Zakładu Energetyki Cieplnej i przejść na systemowe ogrzewanie miejskie można pozyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W ostatnich miesiącach pierwsza z prudnickich wspólnot mieszkaniowych skorzystała z dofinansowania gminy i podłączyła się do miejskiej ciepłowni. Pewną barierą jest to, że zgodę na taką inwestycję muszą wyrazić wszyscy lokatorzy danej wspólnoty mieszkaniowej.
Roman Sambor
Jarosław Szóstka

Zobacz także

2023-01-24, godz. 18:10, Wiadomości z regionu Powiat prudnicki przygotowany na zmiany demograficzne w oświacie Nie będzie zwolnień pracowników w szkołach podległych Starostwu Powiatowemu w Prudniku. Według zapowiedzi ministra edukacji i nauki, w perspektywie 2-3 lat pracę ma stracić ok. 100 tys. nauczycieli. Dotyczy to głównie szkół średnich… » więcej 2023-01-23, godz. 19:31, Gospodarka Samorządowcy w radach nadzorczych spółek. Czy to koliduje z ich codziennymi obowiązkami? Prudniccy włodarze twierdzą, że ich kierownicze stanowiska w samorządzie nie kolidują z zarobkowaniem poza tym powiatem. W radach nadzorczych różnych spółek zasiadają tamtejszy burmistrz, jego zastępca oraz starosta. Takie zaangażowanie… » więcej 2023-01-23, godz. 15:21, Wiadomości z regionu Prudnik: załogę spółdzielni mleczarskiej czekają zwolnienia grupowe Pracownicy będącej w upadłości prudnickiej spółdzielni mleczarskiej rejestrują się w tamtejszym urzędzie pracy. Załoga tej firmy od września ubiegłego roku nie otrzymywała wynagrodzeń. Jak już informowaliśmy, w styczniu sąd… » więcej 2023-01-20, godz. 17:04, Gospodarka Na przebudowę tej drogi czekano ponad 30 lat Z nowej drogi gminnej mogą już korzystać mieszkańcy Łąki Prudnickiej. Inwestycja została dofinansowana z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przy wsparciu opolskiego urzędu marszałkowskiego. Wykonawca zadanie to zrealizował… » więcej 2023-01-20, godz. 17:00, Gospodarka Jak samorządowcy obsadzają eksponowane stanowiska w spółkach komunalnych? Coraz częściej w radach nadzorczych i zarządach spółek komunalnych opolskich gmin zasiadają osoby spoza ich terenu. Arbitralnie decydują o tym burmistrzowie. Rodzi to zastrzeżenia dotyczące transparentności takich posunięć personalnych… » więcej
112113114115116117118
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »