Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-12-29, 09:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Gminy chcą, aby wymiana kopciuchów na piece ekologiczne przyśpieszyła

Centrum Prudnika w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Prudnika w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Nadal w sezonie grzewczym powietrze zanieczyszczają przydomowe piece. Borykają się z tym m.in. przygraniczne opolskie gminy. Również tam samorządy lokalne dopłacają do wymiany pieców na ekologiczne. Jednak tych funduszy było dotąd za mało, aby zimą jakość powietrza uległa diametralnej poprawie.
- Liczymy, że w najbliższych latach uda nam się zlikwidować 20 procent tzw. kopciuchów - mówi wiceburmistrz Głuchołaz Roman Sambor. – Szacuję, że w indywidualnym i zbiorowym zamieszkaniu mamy ok. 1000 pieców węglowych. Teraz weszliśmy w projekt marszałkowski i w 2021 roku planujemy już taki epokowy skok. To będzie inwestycja na ponad dwa miliony złotych, wymiana kilkuset pieców. Ostatnio strona rządowa ogłosiła, że piece węglowe mają zniknąć w miastach do 2030 roku, a na wioskach do 2040.

Walka z zanieczyszczaniem powietrza jest też jednym z priorytetów władz Prudnika.

- Nasz program przewiduje także dotacje dla wspólnot mieszkaniowych - mówi tamtejszy wiceburmistrz Jarosław Szóstka. – Skierowany jest szczególnie do wspólnot w ścisłym centrum miasta, gdzie jeszcze mamy dużo tych nieekologicznych źródeł ciepła. Aby podłączyć się do Zakładu Energetyki Cieplnej i przejść na systemowe ogrzewanie miejskie można pozyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W ostatnich miesiącach pierwsza z prudnickich wspólnot mieszkaniowych skorzystała z dofinansowania gminy i podłączyła się do miejskiej ciepłowni. Pewną barierą jest to, że zgodę na taką inwestycję muszą wyrazić wszyscy lokatorzy danej wspólnoty mieszkaniowej.
Roman Sambor
Jarosław Szóstka

Zobacz także

2023-02-28, godz. 15:20, Kultura i rozrywka Prudnik: ukazał się książkowy zapis rodzinnych dziejów Polaków z Kresów i czeskich Wołyniaków Wspomnieniowa publikacja „Kresowe sagi Prudniczan i Krnovian” trafi do rąk czytelników. Jest ona zapisem przeżyć przesiedleńców ze wschodnich województw II RP. Po II wojnie światowej zasiedlono nimi ówczesne pogranicze polsko-czechosłowackie… » więcej 2023-02-27, godz. 20:30, Wiadomości z regionu W przeszłości powiat prudnicki stał sportami rowerowymi. Teraz piszą o tym książki O wybitnych zawodnikach, trenerach i społecznikach sportowych z powiatu prudnickiego opowiadają dwie książki, które właśnie trafiły do czytelników. Jedna z tych publikacji ma tytuł „Eryk Murlowski. Biografia mistrza monocykli jujutsu… » więcej 2023-02-17, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Prudnik: radni zaktualizowali miejscowe prawo. Skorzystają prywatni właściciele zabytków Prywatni właściciele zabytków będą mogli zdobyć dofinansowanie na remonty. Pomoże w tym gmina Prudnik. Warunkiem było zaktualizowanie miejscowego prawa. Dlatego odpowiednią uchwałę przegłosowano podczas nadzwyczajnej sesji rady… » więcej 2023-02-13, godz. 22:00, Wiadomości z regionu Rodziny polskich ofiar UPA czekają na ich ekshumację i upamiętnienie na Ukrainie Pamięć o zbrodni ukraińskich nacjonalistów żywa jest w Niemysłowicach koło Prudnika, gdzie przesiedlono ekspatriantów z Puźnik na Podolu. W nocy z 12 na 13 lutego 1945 roku oddział UPA napadł na tę wioskę. Zginęło ok. 100 Polaków… » więcej 2023-02-13, godz. 16:03, Wiadomości z regionu Prudnik: rządowy fundusz zasili drogowe wydatki samorządów lokalnych Blisko sześć milionów złotych państwowego dofinansowania trafi do samorządów lokalnych z powiatu prudnickiego. Pieniądze te pochodzą z Rządowego Fundusz Rozwoju Dróg. Z tego programu opolskie gminy i powiaty otrzymają w sumie 55… » więcej
107108109110111112113
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »