Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-12-29, 09:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Gminy chcą, aby wymiana kopciuchów na piece ekologiczne przyśpieszyła

Centrum Prudnika w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Prudnika w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Nadal w sezonie grzewczym powietrze zanieczyszczają przydomowe piece. Borykają się z tym m.in. przygraniczne opolskie gminy. Również tam samorządy lokalne dopłacają do wymiany pieców na ekologiczne. Jednak tych funduszy było dotąd za mało, aby zimą jakość powietrza uległa diametralnej poprawie.
- Liczymy, że w najbliższych latach uda nam się zlikwidować 20 procent tzw. kopciuchów - mówi wiceburmistrz Głuchołaz Roman Sambor. – Szacuję, że w indywidualnym i zbiorowym zamieszkaniu mamy ok. 1000 pieców węglowych. Teraz weszliśmy w projekt marszałkowski i w 2021 roku planujemy już taki epokowy skok. To będzie inwestycja na ponad dwa miliony złotych, wymiana kilkuset pieców. Ostatnio strona rządowa ogłosiła, że piece węglowe mają zniknąć w miastach do 2030 roku, a na wioskach do 2040.

Walka z zanieczyszczaniem powietrza jest też jednym z priorytetów władz Prudnika.

- Nasz program przewiduje także dotacje dla wspólnot mieszkaniowych - mówi tamtejszy wiceburmistrz Jarosław Szóstka. – Skierowany jest szczególnie do wspólnot w ścisłym centrum miasta, gdzie jeszcze mamy dużo tych nieekologicznych źródeł ciepła. Aby podłączyć się do Zakładu Energetyki Cieplnej i przejść na systemowe ogrzewanie miejskie można pozyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W ostatnich miesiącach pierwsza z prudnickich wspólnot mieszkaniowych skorzystała z dofinansowania gminy i podłączyła się do miejskiej ciepłowni. Pewną barierą jest to, że zgodę na taką inwestycję muszą wyrazić wszyscy lokatorzy danej wspólnoty mieszkaniowej.
Roman Sambor
Jarosław Szóstka

Zobacz także

2023-04-17, godz. 16:16, Gospodarka Prudnik: rosną wydatki gminy na utrzymanie mieszkańców w DPS-ach Wzrost cen energii oraz wynagrodzeń winduje koszty funkcjonowania domów pomocy społecznej. Zwiększa to również wydatki gmin, które finansują pobyt swoich mieszkańców w takich placówkach. » więcej 2023-04-13, godz. 19:45, Wiadomości z regionu Prywatna podstawówka i liceum w Prudniku? Samorządowcy nie mówią "nie" Poznańska fundacja zainteresowana jest otwarciem w Prudniku podstawówki i liceum. Szkoły te mają powstać w nieużytkowanym obiekcie byłej zawodówki przy ul. Podgórnej. Od dłuższego czasu samorząd powiatowy bezskutecznie starał… » więcej 2023-04-12, godz. 12:54, Kultura i rozrywka Prace słynnego przedstawiciela kubizmu będą prezentowane w Prudniku Grafiki Pabla Picassa zaprezentuje Muzeum Ziemi Prudnickiej. W ten sposób placówka uczci 50. rocznicę śmierci tego hiszpańskiego malarza, rzeźbiarza, poety, jednego z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych artystów XX wiek… » więcej 2023-04-12, godz. 12:02, Wiadomości z regionu 200 km/h na liczniku, wyprzedzanie na pasach i przy skrzyżowaniu. Świąteczny rajd pirata drogowego [FILM] Niebezpieczną jazdę kierowcy z województwa śląskiego przerwali funkcjonariusze prudnickiej drogówki. 58-letniego mężczyznę zatrzymano w niedzielne południe na drodze wojewódzkiej 414, pomiędzy Dębiną a Smolarnią. Łamiącego… » więcej 2023-04-12, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Wzrasta zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych Niespełna połowa opolskich gmin przystąpiła do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Nie wszyscy zainteresowani skorzystają z takiego wsparcia mimo, że mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności… » więcej
99100101102103104105
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »