Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-01-23, 17:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Unijne dofinansowanie wsparło przygraniczne samorządy Opolszczyzny

Konferencja w Prudnickim Ośrodku Kultury. Podsumowanie projektu pod nazwą „Ograniczenie antropopresji na różnorodność biologiczną, dziedzictwo kulturowe i historyczne – zrównoważony rozwój obszaru Gór Opawskich i Bramy Morawskiej” [zdj. Jan Poniatyszyn].
Konferencja w Prudnickim Ośrodku Kultury. Podsumowanie projektu pod nazwą „Ograniczenie antropopresji na różnorodność biologiczną, dziedzictwo kulturowe i historyczne – zrównoważony rozwój obszaru Gór Opawskich i Bramy Morawskiej” [zdj. Jan Poniatyszyn].
POK. Iwona Kopaniecka prezentuje zadania zrealizowane przez gminę Branice [zdj. Jan Poniatyszyn]
POK. Iwona Kopaniecka prezentuje zadania zrealizowane przez gminę Branice [zdj. Jan Poniatyszyn]
24 mln złotych wyniosła łączna wartość projektu zrealizowanego przez pięć gmin i powiat z południa Opolszczyzny. W Prudniku, który był partnerem wiodącym tego przedsięwzięcia podsumowano jego efekty. Uczestniczące w nim samorządy lokalne otrzymały w sumie ponad 18 mln złotych unijnego dofinansowania z regionalnego programu województwa opolskiego. Przeprowadzono kilkanaście zadań obejmujących ochronę dziedzictwa kulturowego, krajobrazowego i przyrodniczego obszarów przygranicznych Gór Opawskich i Bramy Morawskiej.
- Ten projekt przygotowywany był od grudnia 2012 roku – mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - To były inwestycje przemyślane. One wynikały z potrzeb samego samorządu, mieszkańców oraz funkcji, jakie później te wykonane inwestycje mają pełnić. To jest wyjątkowym wzorem, jak powinno się przygotowywać projekt. Warto zauważyć wielką różnorodność inwestycyjną. Ten projekt jest w pełni kompleksowy, bo pokazuje dobrą ofertę turystyczną, funkcjonalną i załatwia mnóstwo rzeczy o charakterze społecznym.

- Jako niewielka gmina nie robiliśmy jednej dużej inwestycji, ale trzy małe – mówi Iwona Kopaniecka, kierownik referatu z gminy Branice. - Wyremontowaliśmy budynek byłego USC na Centrum Kultury „Wersalka”. Wcześnie nie mieliśmy takiej placówki. Wyremontowaliśmy też nasz park, który nie spełniał swojej roli, ponieważ był taki sprzed 30 lat. Teraz jest nowoczesnym miejscem do spędzania czasu dla wszystkich pokoleń. W gminie wybudowaliśmy też trzy wiaty przystankowe dla rowerzystów.

Zadania zrealizowane przez gminę Branicę kosztowały w sumie 2,5 mln zł. Dofinansowanie do nich wyniosło ponad 2,1 mln zł. Wspomniany projekt, w którym partnerami jest pięć gmin i powiat nosi nazwę „Ograniczenie antropopresji na różnorodność biologiczną, dziedzictwo kulturowe i historyczne – zrównoważony rozwój obszaru Gór Opawskich i Bramy Morawskiej”.
Andrzej Buła
Iwona Kopaniecka

Zobacz także

2019-11-11, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Duże zainteresowanie mieszkańców Prudnika obchodami rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Apel harcerzy oraz msza w intencji Ojczyzny i kombatantów rozpoczęły prudnickie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Licznie uczestniczyli w nich mieszkańcy, poczty sztandarowe szkół i służb mundurowych oraz samorządowcy… » więcej 2019-11-09, godz. 14:51, Wiadomości z regionu Patriotyczne uroczystości 11 listopada w Prudniku i Głogówku Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Prudniku rozpocznie o godzinie 11.15 apel harcerzy na Placu Szarych Szeregów. Następnie w pobliskim kościele parafialnym odprawiona będzie msza w intencji Ojczyzny i kombatantów. Stamtąd… » więcej 2019-11-07, godz. 22:00, Wiadomości z regionu Prudnik: punktacja za poszczególne kryteria zdecyduje, czy wnioskodawcy należy się mieszkanie komunalne Diametralnie zmienią się zasady przyznawania mieszkań komunalnych w Prudniku. Dotychczasowe regulacje obowiązują od 18 lat. Przydział komunalnych kwater opiniuje społeczna komisja. Część jej członków z przyczyn wiekowych już w… » więcej 2019-11-07, godz. 17:15, Kultura i rozrywka Poruszająca wystawa w prudnickim muzeum Wystawa pt. „Pałac pamięci” otwarta zostanie w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Jej autorami są Marek Grzyb i Piotr Komorowski z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Z różnej perspektywy próbują oni ująć fenomen ludzkiej pamięci. » więcej 2019-11-07, godz. 11:15, Gospodarka Z powodzeniem aktywizują zawodowo m.in. kończących szkoły średnie Tytuł „Lider aktywizacji osób młodych 2019' przyznano Powiatowemu Urzędowi Pracy w Prudniku. Konkurs nagradza najlepsze praktyki instytucji rynku pracy. Zorganizowała go Fundacja Promocji Inicjatyw Społecznych POLPROM. » więcej
248249250251252253254
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »