Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-01-23, 17:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Unijne dofinansowanie wsparło przygraniczne samorządy Opolszczyzny

Konferencja w Prudnickim Ośrodku Kultury. Podsumowanie projektu pod nazwą „Ograniczenie antropopresji na różnorodność biologiczną, dziedzictwo kulturowe i historyczne – zrównoważony rozwój obszaru Gór Opawskich i Bramy Morawskiej” [zdj. Jan Poniatyszyn].
Konferencja w Prudnickim Ośrodku Kultury. Podsumowanie projektu pod nazwą „Ograniczenie antropopresji na różnorodność biologiczną, dziedzictwo kulturowe i historyczne – zrównoważony rozwój obszaru Gór Opawskich i Bramy Morawskiej” [zdj. Jan Poniatyszyn].
POK. Iwona Kopaniecka prezentuje zadania zrealizowane przez gminę Branice [zdj. Jan Poniatyszyn]
POK. Iwona Kopaniecka prezentuje zadania zrealizowane przez gminę Branice [zdj. Jan Poniatyszyn]
24 mln złotych wyniosła łączna wartość projektu zrealizowanego przez pięć gmin i powiat z południa Opolszczyzny. W Prudniku, który był partnerem wiodącym tego przedsięwzięcia podsumowano jego efekty. Uczestniczące w nim samorządy lokalne otrzymały w sumie ponad 18 mln złotych unijnego dofinansowania z regionalnego programu województwa opolskiego. Przeprowadzono kilkanaście zadań obejmujących ochronę dziedzictwa kulturowego, krajobrazowego i przyrodniczego obszarów przygranicznych Gór Opawskich i Bramy Morawskiej.
- Ten projekt przygotowywany był od grudnia 2012 roku – mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - To były inwestycje przemyślane. One wynikały z potrzeb samego samorządu, mieszkańców oraz funkcji, jakie później te wykonane inwestycje mają pełnić. To jest wyjątkowym wzorem, jak powinno się przygotowywać projekt. Warto zauważyć wielką różnorodność inwestycyjną. Ten projekt jest w pełni kompleksowy, bo pokazuje dobrą ofertę turystyczną, funkcjonalną i załatwia mnóstwo rzeczy o charakterze społecznym.

- Jako niewielka gmina nie robiliśmy jednej dużej inwestycji, ale trzy małe – mówi Iwona Kopaniecka, kierownik referatu z gminy Branice. - Wyremontowaliśmy budynek byłego USC na Centrum Kultury „Wersalka”. Wcześnie nie mieliśmy takiej placówki. Wyremontowaliśmy też nasz park, który nie spełniał swojej roli, ponieważ był taki sprzed 30 lat. Teraz jest nowoczesnym miejscem do spędzania czasu dla wszystkich pokoleń. W gminie wybudowaliśmy też trzy wiaty przystankowe dla rowerzystów.

Zadania zrealizowane przez gminę Branicę kosztowały w sumie 2,5 mln zł. Dofinansowanie do nich wyniosło ponad 2,1 mln zł. Wspomniany projekt, w którym partnerami jest pięć gmin i powiat nosi nazwę „Ograniczenie antropopresji na różnorodność biologiczną, dziedzictwo kulturowe i historyczne – zrównoważony rozwój obszaru Gór Opawskich i Bramy Morawskiej”.
Andrzej Buła
Iwona Kopaniecka

Zobacz także

2020-07-23, godz. 16:11, Wiadomości z regionu Prudnik: niepełnosprawni będą mieli dodatkową ofertę zabiegów fizjoterapii i rehabilitacji ruchowej Zwiększy się dostęp do rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych z powiatu prudnickiego. Ich sytuację poprawi prozdrowotny projekt, który realizowany będzie przez trzy lata. Uzupełni on ofertę świadczeń finansowanych na tym terenie… » więcej 2020-07-23, godz. 12:15, Gospodarka Zamiast dwóch pociągów do Jeleniej Góry, Nysa może zyskać połączenie z Olsztynem i Polanicą-Zdrojem. Skorzystać ma także Prudnik Nie z Jeleniej Góry, a Polanicy Zdroju najprawdopodobniej już wkrótce pojedzie zatrzymujący się w Nysie i Prudniku dalekobieżny pociąg do Warszawy. Pasażerowie nie będą mogli pojechać nim do Opola, ale zyskają bezpośrednie połączenie… » więcej 2020-07-22, godz. 17:12, Kultura i rozrywka 80 form aktywności w 8 tygodni - wakacje w Prudnickim Ośrodku Kultury Ponad 80 różnego rodzaju form aktywności wakacyjnej dla dzieci i młodzieży, a nawet dorosłych oferują Prudnicki Ośrodek Kultury, Kino Diana oraz Biblioteka Publiczna w Prudniku. Na kilka najbliższych tygodni zaplanowano m.in. seanse… » więcej 2020-07-22, godz. 08:00, Kultura i rozrywka Arsenał w Prudniku ponownie otwarty dla zwiedzających To główna siedziba Muzeum Ziemi Prudnickiej, która mieści się w budynku przylegającym do XV-wiecznych murów miejskich i dwóch baszt, gdzie w średniowieczu składano broń. Obecnie w Arsenale gromadzone są m.in. różnego rodzaju… » więcej 2020-07-21, godz. 14:40, Wiadomości z regionu Pogranicze polsko-czeskie ma niewykorzystany potencjał w kształceniu zawodowym młodzieży Są duże możliwości współpracy szkół zawodowych z pogranicza opolsko-czeskiego. Oferta taka zaprezentowana została w prudnickim starostwie. Przedstawiła ją Dagmara Ponechalova z zarządu Czesko-Polskiej Izby Handlowej. Rozmawiano… » więcej
203204205206207208209
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »