Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-01-23, 17:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Unijne dofinansowanie wsparło przygraniczne samorządy Opolszczyzny

Konferencja w Prudnickim Ośrodku Kultury. Podsumowanie projektu pod nazwą „Ograniczenie antropopresji na różnorodność biologiczną, dziedzictwo kulturowe i historyczne – zrównoważony rozwój obszaru Gór Opawskich i Bramy Morawskiej” [zdj. Jan Poniatyszyn].
Konferencja w Prudnickim Ośrodku Kultury. Podsumowanie projektu pod nazwą „Ograniczenie antropopresji na różnorodność biologiczną, dziedzictwo kulturowe i historyczne – zrównoważony rozwój obszaru Gór Opawskich i Bramy Morawskiej” [zdj. Jan Poniatyszyn].
POK. Iwona Kopaniecka prezentuje zadania zrealizowane przez gminę Branice [zdj. Jan Poniatyszyn]
POK. Iwona Kopaniecka prezentuje zadania zrealizowane przez gminę Branice [zdj. Jan Poniatyszyn]
24 mln złotych wyniosła łączna wartość projektu zrealizowanego przez pięć gmin i powiat z południa Opolszczyzny. W Prudniku, który był partnerem wiodącym tego przedsięwzięcia podsumowano jego efekty. Uczestniczące w nim samorządy lokalne otrzymały w sumie ponad 18 mln złotych unijnego dofinansowania z regionalnego programu województwa opolskiego. Przeprowadzono kilkanaście zadań obejmujących ochronę dziedzictwa kulturowego, krajobrazowego i przyrodniczego obszarów przygranicznych Gór Opawskich i Bramy Morawskiej.
- Ten projekt przygotowywany był od grudnia 2012 roku – mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - To były inwestycje przemyślane. One wynikały z potrzeb samego samorządu, mieszkańców oraz funkcji, jakie później te wykonane inwestycje mają pełnić. To jest wyjątkowym wzorem, jak powinno się przygotowywać projekt. Warto zauważyć wielką różnorodność inwestycyjną. Ten projekt jest w pełni kompleksowy, bo pokazuje dobrą ofertę turystyczną, funkcjonalną i załatwia mnóstwo rzeczy o charakterze społecznym.

- Jako niewielka gmina nie robiliśmy jednej dużej inwestycji, ale trzy małe – mówi Iwona Kopaniecka, kierownik referatu z gminy Branice. - Wyremontowaliśmy budynek byłego USC na Centrum Kultury „Wersalka”. Wcześnie nie mieliśmy takiej placówki. Wyremontowaliśmy też nasz park, który nie spełniał swojej roli, ponieważ był taki sprzed 30 lat. Teraz jest nowoczesnym miejscem do spędzania czasu dla wszystkich pokoleń. W gminie wybudowaliśmy też trzy wiaty przystankowe dla rowerzystów.

Zadania zrealizowane przez gminę Branicę kosztowały w sumie 2,5 mln zł. Dofinansowanie do nich wyniosło ponad 2,1 mln zł. Wspomniany projekt, w którym partnerami jest pięć gmin i powiat nosi nazwę „Ograniczenie antropopresji na różnorodność biologiczną, dziedzictwo kulturowe i historyczne – zrównoważony rozwój obszaru Gór Opawskich i Bramy Morawskiej”.
Andrzej Buła
Iwona Kopaniecka

Zobacz także

2021-10-08, godz. 17:30, Gospodarka Gminy obawiają się dyktatu cenowego nyskiej spółki zarządzającej składowiskiem odpadów w Domaszkowicach Kolejne podwyżki opłat za śmieci mogą uderzyć po kieszeniach mieszkańców południa Opolszczyzny. Burmistrz Nysy rozwiązał porozumienie międzygminne z kilkunastoma samorządami lokalnymi. Dotyczy ono utrzymania składowiska i unieszkodliwiania… » więcej 2021-10-08, godz. 13:34, Wiadomości z regionu Uwaga kierowcy! Poważny wypadek w Prudniku. Jedna osoba zginęła, druga jest w szpitalu [AKTUALIZACJA] Dwa samochody osobowe zderzyły się w Prudniku na wojewódzkiej '414'. Z informacji strażaków wynika, że jedna osoba jest reanimowana, a druga była zakleszczona w pojeździe. Na miejsce poleciał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Rat… » więcej 2021-10-06, godz. 19:13, Kultura i rozrywka Bez prymasostwa kard. Wyszyńskiego odzyskanie przez Polskę wolności nie byłoby możliwe Kard. Stefan Wyszyński przeprowadził Kościół i naród przez czasy komunizmu. Miał też istotny wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Mówiono o tym podczas prudnickiej konferencji popularnonaukowej pn. „Duchowa droga… » więcej 2021-10-06, godz. 17:19, Wiadomości z regionu Pierwsze "buki kardynalskie" posadzone. "Święty Jan Paweł II i błogosławiony kard. Stefan Wyszyński filarami Kościoła i narodu" Pierwsze „buki kardynalskie” posadzono przy drodze prowadzącej do Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie. Powstanie tam aleja tych drzew. Upamiętni ona beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. » więcej 2021-10-05, godz. 17:58, Wiadomości z regionu "Buki kardynalskie" nasadzą w Prudniku-Lesie. To kolejne wydarzenie dedykowane pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego Wyniesionego na ołtarze Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego upamiętni aleja „buków kardynalskich” w Prudniku-Lesie. Powstanie przy drodze do Sanktuarium św. Józefa, gdzie duchowny ten był więziony przez komunistyczne władze. Teren… » więcej
152153154155156157158
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »