Na jakie inicjatywy wydatkowane będzie 400 tysięcy złotych zdecydują mieszkańcy gminy Prudnik. Do 23 sierpnia przyjmowane są propozycje do piątej edycji miejscowego budżetu obywatelskiego. Mogą to być jedynie przedsięwzięcia zgodne z zadaniami własnymi gminy. Do zasad podziału pieniędzy na te cele wprowadzono dwie zmiany.
- Z przyszłorocznego budżetu obywatelskiego wykroimy 20 tysięcy złotych na mniejsze zadania np. kampanie promocyjne czy organizacje imprez przez wnioskodawców - wyjaśnia wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka. – Druga rzecz to postanowiliśmy wykluczyć takie zadania, które skierowane są do ograniczonej liczby odbiorców np. termomodernizacje budynków oświatowych. Chcemy, aby pieniądze z budżetu obywatelskiego trafiały do takich zadań i takich inwestycji, które będą ogólnie dostępne np. place zabaw przy obiektach oświatowych. Każdy będzie mógł z nich skorzystać.
W pozostałych gminach powiatu prudnickiego nie ma budżetu obywatelskiego. Jednak społeczna partycypacja w wydatkach budżetu gminy odbywa się na podobnych zasadach.
- Mamy fundusz sołecki, który świetnie funkcjonuje - mówi burmistrz Głogówka Piotr Bujak. – W tym roku na związane z nim wydatki przeznaczyliśmy 474 tysiące złotych. Tym funduszem objętych jest 25 sołectw. Mechanizmy działania funduszu sołeckiego są dość mocno zbliżone do budżetu obywatelskiego. Podczas zebrań wiejskich decyduje się, na co konkretne pieniądze będą przeznaczane.
Głosowanie nad wybranymi zadaniami nowego budżetu obywatelskiego odbędzie się w gminie Prudnik od 11 do 16 września.