Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-12-17, 17:25 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik rezygnuje z opłaty targowej. Likwidacja daniny ma zachęcić do bezpośredniej sprzedaży produktów rolnych

Hala targowa w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Hala targowa w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Hala targowa w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Hala targowa w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Od nowego roku zniknie w Prudniku opłata targowa. Według wyliczeń w tym roku wpływy z tej daniny mają wynieść 10 tysięcy złotych. Zaledwie o dwa tysiące przewyższą koszty jej poboru. Od 2016 roku pobór opłaty targowej przez gminy jest fakultatywny. Wolną rękę dała samorządowcom zmiana m.in. ustawy o opłatach lokalnych.
- Gmina na tej opłacie niewiele zyskuje – uważa Stanisław Mięczakowski, prudnicki radny miejski z PiS. - Możemy odciążyć mieszkańców tą opłatą, więc podjęliśmy jednogłośnie taką decyzję, że będziemy ją likwidować. Jest to dobre dla naszym mieszkańców, a dwa tysiące złotych to wcale nie jest zysk w dzisiejszych czasach.

- Postanowiliśmy znieść opłatę targową - mówił wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka. - Obiecywaliśmy, że tych podatków i obciążeń finansowych dla mieszkańców będzie mniej. Chcemy wspierać przedsiębiorczość. W kwestii opłaty targowej sprawdziliśmy i wyszło nam, że jej pobieranie jest nawet średnio opłacalne dla gminy.

Zniesienie opłaty targowej w tej gminie ma zachęcić rolników i działkowców do sprzedaży swoich płodów rolnych na lokalnym rynku. Służyć temu będzie powstanie dla takich producentów tzw. strefy wolnego handlu.
Stanisław Mięczakowski
Jarosław Szóstka

Zobacz także

2024-10-21, godz. 17:37, Kultura i rozrywka Zakupiona kolekcja przedwojennych pocztówek pozwoli prześledzić rozwój architektoniczny Prudnika Prudnickie muzeum wzbogaciło zbiory, nabywając kolekcję 336 kart pocztowych z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Placówka otrzymała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nabór wniosków prowadził… » więcej 2024-10-21, godz. 15:25, Gospodarka RZGW Wody Polskie Gliwice ruszyły z naprawianiem szkód po wielkie wodzie Sprawdzanie i badanie stanu zapory w Jarnołtówku, zabezpieczanie uszkodzonej skarpy na dnie Złotego Potoku, czy zasypywanie wyryw - to między innymi obecnie wykonuje Regionalny Zarząd Gospodarski Wodnej w Gliwicach, który jest odpowiedzialny… » więcej 2024-10-18, godz. 13:27, Wiadomości z regionu Ulgi podatkowe dla poszkodowanych rolników będą, ale w przyszłym roku. "Został wykorzystany limit" Poszkodowani przez powódź rolnicy nie mogą w tym roku liczyć na umorzenie podatku rolnego z tytułu klęski żywiołowej. Powodem są ograniczenia obowiązujące w Unii Europejskiej, a problem ten dotyczy m.in. farmerów z powiatu pru… » więcej 2024-10-17, godz. 16:30, Wiadomości z regionu "Przyhamuj, życie przed tobą". W szkołach ruszają spotkania z ekspertami ruchu drogowego Uświadomienie zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym - to cel kampanii edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed tobą”, której organizatorem jest opolski kurator oświaty, a jego adresatami są uczniowie szkół ponadpodstawowych regionu… » więcej 2024-10-16, godz. 17:57, Wiadomości z regionu "Kolejna powódź firmę zabije z pewnością". Trudna sytuacja Spółdzielni Pionier w Prudniku Nawet 20 mln zł mogą wynieść straty powodziowe Spółdzielni Pionier w Prudniku. Trwa szacowanie i usuwanie szkód w zakładzie przy ul. Batorego, który mieści się w sąsiedztwie rzeki przepływającej przez miasto. » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »