Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-03-10, 08:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: czy powstanie parku handlowego uderzy w mały, lokalny biznes?

Zdewastowane hale dawnego „Froteksu”. Czy tam powstanie park handlowy? [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zdewastowane hale dawnego „Froteksu”. Czy tam powstanie park handlowy? [zdj. Jan Poniatyszyn]
To może być ostatni gwóźdź do trumny naszej działalności, tak prudniccy kupcy komentują zapowiedź powstania w tym mieście parku handlowego. Jego lokalizację przewiduje się na obszarze po dawnych zakładach „Frotex”. Planowany teren handlowy to 7600 metrów kwadratowych i 20 sklepów pod wynajem. Inwestycja raczej przychylnie przyjmowana jest przez prudnickich konsumentów.
- To jest jakaś szansa dla naszego miasta i jego mieszkańców – uważa zapytana w sądzie ulicznej kobieta w średnik wieku. – Wyjeżdżają na zakupy do Nysy, Opola, a teraz będą mieli takie sklepy na miejscu. Ja się z tego cieszę.

- Powstanie takiej galerii uatrakcyjni w jakiś sposób nasze miasto – twierdzi inna jego mieszkanka. - Sklepów u nas nie brakuje. Wiele z tych obiektów jest pustych i niszczeje. Dlatego warto tutaj stworzyć galerię handlową.

W Prudniku od ponad dekady nie powstał sklep wielkopowierzchniowy.

– Widoczne są natomiast negatywne skutki funkcjonowania takich sieciowych marketów – mówi Zbigniew Lachowicz, dyrektor Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Prudniku. – Park handlowy powoduje wielką obawę, że nastąpi dalsza likwidacja małych sklepów i firm. Podatki od nich wpływają do naszej gminy, powiatu i tutejszego urzędu skarbowego. Natomiast najczęściej pieniądze z takich dużych sieci handlowych odpływają nie tylko z danego regionu, ale również z kraju.

Inwestor parku handlowego w Prudniku zabiega o zmianę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Bez tego nie będzie możliwa działalność handlowa na terenie dawnego „Froteksu”. Związane z tym procedury uruchomiła już rada miejska. Planistyczne zmiany głosować ma po wakacjach. Otworzy to drogę do uzyskania pozwolenia budowlanego. Realizację tego przedsięwzięcia utrudni zabytkowy status hal po byłych zakładach tekstylnych. Podlegają one ochronie konserwatorskiej.
Mieszkańcy Prudnika
Zbigniew Lachowicz

Zobacz także

2024-10-03, godz. 18:56, Wiadomości z regionu Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W towarzystwie samorządowców gminnych i powiatowych odwiedził Łąkę Prudnicką… » więcej 2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 09:00, Wiadomości z regionu "Wydaje się, że nie jest źle". Nadzór budowlany po kontrolach w powiecie prudnickim W powiecie prudnickim, mimo ogromu strat na zalanych terenach, nadzór budowlany wyłączył z użytkowania niewiele obiektów. W czterech gminach przeprowadzono przegląd m.in. 961 domów mieszkalnych. Do zinwentaryzowania pozostało jeszcze… » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »