Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-11-10, 10:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Lasy pogranicza polsko-czeskiego mają duży potencjał produkcyjny

Inwazja kornika spowodowała przetrzebienie kompleksu leśnego w masywie Biskupiej Kopy [zdj. Jan Poniatyszyn]
Inwazja kornika spowodowała przetrzebienie kompleksu leśnego w masywie Biskupiej Kopy [zdj. Jan Poniatyszyn]
Mniejsza będzie wycinka drzew, zalesione zostaną tereny dotknięte klęską spowodowaną przez kornika. Podczas narady techniczno-gospodarczej Nadleśnictwa Prudnik podsumowano minioną dekadę działalności oraz przyjęto plany urządzania lasu do 2027 roku. Dotyczy to m.in. hodowli drzewostanu oraz ochrony przyrody. Zadaniem leśników jest także dostarczanie surowca dla przemysłu.
- Efektem zwalczania szkodników świerka było pozyskanie 400 tysięcy metrów sześciennych drewna - mówi Andrzej Kwarciak, zastępca prudnickiego nadleśniczego. - W najbliższym dziesięcioleciu pozyskiwane będzie corocznie 74 tysiące metrów sześciennych drewna. W ostatnich latach było to sto tysięcy. Określiliśmy też wielkość zasobów leśnych. Okazuje się, że przez te ostanie dziesięć lat wielkość tego spodku była zadziwiająco niska. To świadczy o energii drzemiącej w tych lasach i możliwościach produkcyjnych, które w nich tkwią.

Podległe Nadleśnictwu Prudnik tereny ciągną się wzdłuż pogranicza polsko-czeskiego. W ich skład wchodzi kompleks leśny obejmujący Park Krajobrazowy Gór Opawskich. Najbardziej uczęszczany przez turystów jest masyw Biskupiej Kopy.
Andrzej Kwarciak

Zobacz także

2024-10-21, godz. 17:37, Kultura i rozrywka Zakupiona kolekcja przedwojennych pocztówek pozwoli prześledzić rozwój architektoniczny Prudnika Prudnickie muzeum wzbogaciło zbiory, nabywając kolekcję 336 kart pocztowych z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Placówka otrzymała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nabór wniosków prowadził… » więcej 2024-10-21, godz. 15:25, Gospodarka RZGW Wody Polskie Gliwice ruszyły z naprawianiem szkód po wielkie wodzie Sprawdzanie i badanie stanu zapory w Jarnołtówku, zabezpieczanie uszkodzonej skarpy na dnie Złotego Potoku, czy zasypywanie wyryw - to między innymi obecnie wykonuje Regionalny Zarząd Gospodarski Wodnej w Gliwicach, który jest odpowiedzialny… » więcej 2024-10-18, godz. 13:27, Wiadomości z regionu Ulgi podatkowe dla poszkodowanych rolników będą, ale w przyszłym roku. "Został wykorzystany limit" Poszkodowani przez powódź rolnicy nie mogą w tym roku liczyć na umorzenie podatku rolnego z tytułu klęski żywiołowej. Powodem są ograniczenia obowiązujące w Unii Europejskiej, a problem ten dotyczy m.in. farmerów z powiatu pru… » więcej 2024-10-17, godz. 16:30, Wiadomości z regionu "Przyhamuj, życie przed tobą". W szkołach ruszają spotkania z ekspertami ruchu drogowego Uświadomienie zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym - to cel kampanii edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed tobą”, której organizatorem jest opolski kurator oświaty, a jego adresatami są uczniowie szkół ponadpodstawowych regionu… » więcej 2024-10-16, godz. 17:57, Wiadomości z regionu "Kolejna powódź firmę zabije z pewnością". Trudna sytuacja Spółdzielni Pionier w Prudniku Nawet 20 mln zł mogą wynieść straty powodziowe Spółdzielni Pionier w Prudniku. Trwa szacowanie i usuwanie szkód w zakładzie przy ul. Batorego, który mieści się w sąsiedztwie rzeki przepływającej przez miasto. » więcej
891011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »