Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-10-26, 16:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Miejskie wodociągi w Prudniku mają wiekowe tradycje

Paweł Kawecki prezes ZWiK Prudnik [zdj. Jan Poniatyszyn]
Paweł Kawecki prezes ZWiK Prudnik [zdj. Jan Poniatyszyn]
25-lecie świętuje Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku. Właścicielem tej spółki jest gmina. Firma ta świadczy swoje usługi także dla mieszkańców miejscowości poza jej terenem.
- Miasto ma znacznie dłuższe tradycje zaopatrywania mieszkańców w wodę - mówi Paweł Kawecki, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku. - Zbiorowe zaopatrzenie w wodę realizowane jest w Prudniku przynajmniej od 421 lat. Bo pierwsze źródła, które mówią o wodociągach miejskich pochodzą z końca XVI wieku. Jeżeli chodzi o oczyszczalnię ścieków to możemy się pochwalić jedną z dłuższych historii w kraju. Prudnicką oczyszczalnię oddano do użytku w 1896 roku. Natomiast jako spółka funkcjonujemy 25 lat.

Pewną ciekawostką jest też obecna prudnicka oczyszczalnia ścieków. Od tego czy powstanie uzależniony był dalszy rozwój miasta m.in. rozbudowa osiedla spółdzielni mieszkaniowej. Inwestycji mieszkaniowej jednak w pełni nie zrealizowano.

- Ta oczyszczalnia ma już dwadzieścia lat i ciągle uchodzi za nowoczesną – mówi prezes Kawecki. – Jest duża i ma jeszcze możliwość przyjęcia sporej ilości ścieków. Oczyszczamy ścieki m.in. z Jarnołtówka i Pokrzywnej. Spokojnie możemy podłączyć miejscowości, które leżą w miarę blisko, gdzie rachunek ekonomiczny nie zawyżałby ceny. Taką rozsądną propozycją byłaby Lubrza.

Na czwartkowej sesji Rada Miejska Prudnika uchwaliła wieloletni plan rozwoju oraz modernizacji urządzeń wodnych i kanalizacyjnych w gminie. Zakłada on, że w ciągu pięciu lat nakłady z tym związane wyniosą pięć milionów złotych. Zadania z tym związane realizować będzie Zakład Wodociągów i Kanalizacji.
Paweł Kawecki
Paweł Kawecki

Zobacz także

2024-10-21, godz. 17:37, Kultura i rozrywka Zakupiona kolekcja przedwojennych pocztówek pozwoli prześledzić rozwój architektoniczny Prudnika Prudnickie muzeum wzbogaciło zbiory, nabywając kolekcję 336 kart pocztowych z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Placówka otrzymała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nabór wniosków prowadził… » więcej 2024-10-21, godz. 15:25, Gospodarka RZGW Wody Polskie Gliwice ruszyły z naprawianiem szkód po wielkie wodzie Sprawdzanie i badanie stanu zapory w Jarnołtówku, zabezpieczanie uszkodzonej skarpy na dnie Złotego Potoku, czy zasypywanie wyryw - to między innymi obecnie wykonuje Regionalny Zarząd Gospodarski Wodnej w Gliwicach, który jest odpowiedzialny… » więcej 2024-10-18, godz. 13:27, Wiadomości z regionu Ulgi podatkowe dla poszkodowanych rolników będą, ale w przyszłym roku. "Został wykorzystany limit" Poszkodowani przez powódź rolnicy nie mogą w tym roku liczyć na umorzenie podatku rolnego z tytułu klęski żywiołowej. Powodem są ograniczenia obowiązujące w Unii Europejskiej, a problem ten dotyczy m.in. farmerów z powiatu pru… » więcej 2024-10-17, godz. 16:30, Wiadomości z regionu "Przyhamuj, życie przed tobą". W szkołach ruszają spotkania z ekspertami ruchu drogowego Uświadomienie zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym - to cel kampanii edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed tobą”, której organizatorem jest opolski kurator oświaty, a jego adresatami są uczniowie szkół ponadpodstawowych regionu… » więcej 2024-10-16, godz. 17:57, Wiadomości z regionu "Kolejna powódź firmę zabije z pewnością". Trudna sytuacja Spółdzielni Pionier w Prudniku Nawet 20 mln zł mogą wynieść straty powodziowe Spółdzielni Pionier w Prudniku. Trwa szacowanie i usuwanie szkód w zakładzie przy ul. Batorego, który mieści się w sąsiedztwie rzeki przepływającej przez miasto. » więcej
891011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »