Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2022-01-26, 18:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Potomkowie ekspatriantów i autochtonów opowiedzieli o swoich przeżyciach związanych z wysiedleniami

Muzeum Ziemi Prudnickiej. Janusz Stolarczyk prezentuje najnowszą książkę tej placówki [zdj. Jan Poniatyszyn]
Muzeum Ziemi Prudnickiej. Janusz Stolarczyk prezentuje najnowszą książkę tej placówki [zdj. Jan Poniatyszyn]
„Wszystko jest, tylko ludzi nie ma. Przesiedlenia w latach 1945-1947 we wspomnieniach mieszkańców Ziemi Prudnickiej” - to tytuł najnowszej książki prudnickiego muzeum. Zawiera ona relacje ekspatriantów z Kresów oraz wysiedlonych autochtonów, którzy musieli opuścić rodzinne strony.
- Niektórzy rozmówcy opowiadają o genezie przesiedleń - mówi Janusz Stolarczyk z Muzeum Ziemi Prudnickiej, jeden ze współautorów publikacji.

– Z jednej strony mamy osoby, które przez mordy i bestialstwo musiały opuścić Kresy. Zagrożeniem dla nich było też przyjęcie sowieckiego obywatelstwa. Z czym się to wiązało wiedzieli doskonale po dwóch okupacjach sowieckich. Z drugiej strony mamy relacje ludzi, którzy opuścili małą ojczyznę, zostali ewakuowani. Trzeba też dodać, że w większości są to wspomnienia z perspektywy dzieci.

Za okazaniem wejściówki lub zaproszenia książkę tę można otrzymać gratis w czwartek (27.01), w prudnickim kinie "Diana". Rozdawana będzie od godziny 19 do 20. Spotkanie z autorami tej publikacji odbędzie się 15 lutego o godz. 18 w tymże kinie. Książkę patronatem medialnym objęło Radio Opole.
Janusz Stolarczyk

Zobacz także

2024-09-24, godz. 08:07, Wiadomości z regionu Cech zbiera pieniądze dla poszkodowanych rzemieślników. Ich pracownie zniszczyła powódź W powiecie prudnickim powódź nie oszczędziła zakładów rzemieślniczych. Zniszczone firmy najczęściej umiejscowione są na parterach zalanych budynków. Przedsiębiorcy szacują straty, a pomoc powodzianom deklaruje ich korporacja … » więcej 2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej
12131415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »