Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-06-15, 18:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: Romowie dbają o zachowanie swoich tradycji

Dzień Kultury i Tradycji Romskiej w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dzień Kultury i Tradycji Romskiej w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
[zdj. Jan Poniatyszyn]
[zdj. Jan Poniatyszyn]
[zdj. Jan Poniatyszyn]
[zdj. Jan Poniatyszyn]
Po raz 10. odbywa się w Prudniku Dzień Kultury i Tradycji Romskiej. Swój barwny folklor prezentują zespoły tej społeczności z naszego regionu, Śląska oraz z Czech. Występy te odbywają się na scenie plenerowej przy ośrodku kultury.
- Co roku przyjeżdżamy tutaj, bo jest wspaniała atmosfera – mówi Elżbieta Świtalska ze Strzelec Opolskich. – Od rana śpiewamy i tańczymy. Dzieci nie chcą chodzić do szkoły, tylko tańczyć. Taka jest nasza tradycja. Jestem biała jak śnieg, bo moja matka jest Cyganką, a ojciec Ślązakiem, ale kocham Romów i romską tradycję. Chyba już urodziłam się z tym.

- Jesteśmy z Zabrza – mówi Ewelina Gil. – Prezentujemy naszą tradycję i kulturę romską. Uczą się tego nasze dzieci. Chcą występować, lubią to, cieszą się. My im w tym pomagamy, żeby z dziada, pradziada ta tradycja została zachowana.

- Jesteśmy zespołem tanecznym Senior Bacht, czyli Szczęśliwy Senior – powiedziała nam pani Krystyna z Prudnika, która nie ma pochodzenia romskiego. – Tańczymy i wspaniale się bawimy. To całe nasze szczęście.

O godzinie 17:00 w Prudniku rozpoczęła się „Biesiada Romska”. Gwiazdą tej imprezy był Tibor Zida, artysta romski z czeskiego Krnova. Organizatorem dnia tradycji tej mniejszości etnicznej jest miejscowy ośrodek kultury. Wydarzenie to odbywa się przy wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Elżbieta Świtalska
Ewelina Gil
Pani Krystyna z Prudnika

Zobacz także

2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej 2024-09-17, godz. 17:22, Gospodarka Miliony pochłonie odbudowa dróg i mostów zniszczonych przez Złoty Potok Z użytkowania wyłączono 9 mostów i kładek na Złotym Potoku w gminie Prudnik. Trwają kontrole stanu technicznego obiektów, przez które przetoczyła się powódź. Są też pierwsze szacunki strat spowodowanych przez żywioł w infrastrukturze… » więcej 2024-09-17, godz. 15:21, Wiadomości z regionu Ewakuacja pacjentów ZOL-u w Paczkowie. Brakuje personelu w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych Część pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Paczkowie przyjmie ZOL w Głogówku. O ich przetransportowanie do placówki w powiecie prudnickim wystąpił opolski NFZ. Przymusową ewakuację mieszkańców Paczkowa zarządził tamtejszy… » więcej 2024-09-16, godz. 15:15, Wiadomości z regionu „Skupiamy się na usuwaniu szkód”. Gmina Prudnik powoli otrząsa się po przejściu wielkiej wody Obniża się poziom wody w rzekach gminy Prudnik. Ciągle wysoki jest jej stan na Złotym Potoku. Jednak rzeka w Moszczance i Łące Prudnickiej płynie już poniżej wałów przeciwpowodziowych. » więcej
14151617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »