Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-11-28, 15:38 Autor: Jan Poniatyszyn

Ukraińcy deklarują odblokowanie ekshumacji zamordowanych Polaków. Oczekują tego mieszkańcy Prudnika

Pozostałość cmentarza nieistniejącej polskiej wsi Puźniki [zdj. Jan Poniatyszyn]
Pozostałość cmentarza nieistniejącej polskiej wsi Puźniki [zdj. Jan Poniatyszyn]
Droga do Puźnik [fot. Jan Poniatyszyn]
Droga do Puźnik [fot. Jan Poniatyszyn]
Pozostałość cmentarza nieistniejącej polskiej wsi Puźniki [zdj. Jan Poniatyszyn]
Pozostałość cmentarza nieistniejącej polskiej wsi Puźniki [zdj. Jan Poniatyszyn]
Jedyna murowana pozostałość wsi Puźniki [fot. Jan Poniatyszyn]
Jedyna murowana pozostałość wsi Puźniki [fot. Jan Poniatyszyn]
- Wysłaliśmy do Kijowa kilka zapytań w sprawie ekshumacji i godnego pochówku osób znalezionych w masowym grobie w miejscowości Puźniki. Wciąż jednak czekamy na odpowiedź - przyznał Radiu Opole pochodzący z Prudnika Maciej Dancewicz, wiceprezes Fundacji Wolność i Demokracja. Jest szansa, że teraz, po uzgodnieniach szefów polskiego i ukraińskiego MSZ, Ukraina nie będzie blokować ekshumacji polskich ofiar wojennych. W gminie Prudnik żyją ekspatrianci z Puźnik, wioski spacyfikowanej przez UPA w województwie tarnopolskim. W ubiegłym roku polscy i ukraińscy archeolodzy odnaleźli tam zbiorowy grób zamordowanych.
- Kolejnym etapem ma być ich ekshumacja i godny pochówek - dodaje Maciej Dancewicz. - Dostawaliśmy odpowiedź, że w Kijowie nie może się zebrać komisja, która rozpatruje wnioski. Z różnych powodów nie ma przewodniczącego, nie ma kworum. Na Ukrainie jest nowy minister kultury. Wysłaliśmy pismo z zapytaniem czego brakuje. Otrzymaliśmy odpowiedź, że należy uzupełnić jeszcze wniosek. Taki dokument do Kijowa poszedł i czekamy na rozpatrzenie.

Obecnie Kijów deklaruje pozytywne rozpatrywanie wniosków dotyczących prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych. - Każda rodzina ma prawo do godnego uhonorowania pamięci swoich przodków – stwierdził Andrij Sybiha, kierujący ukraińskim MSZ.

- Od kilku lat nie ma zgody władz ukraińskich na wnioski złożone przez Instytut Pamięci Narodowej – wskazuje Maciej Dancewicz. – Wnioski te nie dotyczą w większości tzw. zbrodni wołyńskiej, ofiar UPA, tylko dotyczą żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku w walkach z Niemcami. Jeżeli te wnioski zostaną odblokowane, to wtedy będziemy mówili o przełomie. Natomiast o totalnym przełomie będziemy mogli mówić, kiedy to się faktycznie zakończy pogrzebem tych ofiar. Na razie można stwierdzić, że atmosfera się poprawiła i wracamy na jakieś właściwe tory.

W 2017 roku na Ukrainie zakazano poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar wojennych. Była to odpowiedź na zdemontowanie w powiecie przemyskim nielegalnie postawionego pomnika UPA.

Natomiast nieistniejąca dziś wieś Puźniki jest jedynym obecnie miejscem na Ukrainie, gdzie tamtejsze władze wydały zgodę na prace poszukiwawcze szczątków Polaków. W lutym 1945 roku kureń (pododdział) UPA zamordował tam ponad 80 mieszkańców, głównie kobiety i dzieci. Ocalałych z pogromu przesiedlono m.in. do Niemysłowic w gminie Prudnik.

Według szacunków historyków, na terenach województw południowo-wschodnich II Rzeczypospolitej ukraińscy nacjonaliści dokonując masowych zbrodni zabili co najmniej 100 tysięcy naszych rodaków.
Maciej Dancewicz
Maciej Dancewicz

Zobacz także

2023-11-09, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Bezpieczeństwu kierujących przestanie zagrażać odcinek drogi Radostynia – Krobusz Wkrótce kierowcy jadący trasą Radostynia - Krobusz nie będą musieli obawiać się o zawieszenie swoich samochodów. Powiat prudnicki otrzymał dofinansowanie remontu odcinka tej drogi. A naprawa jest konieczna, ponieważ trakt jest w… » więcej 2023-11-08, godz. 16:07, Wiadomości z regionu Prudnik: zwiększył się dostęp pacjentów do szpitalnego leczenia chorób układu oddechowego Diagnostyka i leczenie chorób układu oddechowego - tego typu wprowadzoną niedawno specjalizację będzie rozwijać Prudnickie Centrum Medyczne. To pierwsza lecznica w powiecie, która do swojej oferty wprowadziła takie świadczenia. » więcej 2023-11-07, godz. 19:57, Gospodarka Prudnik ma dofinansowanie kanalizacji miejskiej. Czy będzie też dotacja na kanalizację Szybowic? W Prudnik przybędzie uzbrojonych terenów pod budownictwo mieszkaniowe. Na ten cel samorządowcy pozyskali blisko 6,2 mln zł dofinansowania z rządowego programu Polski Ład. » więcej 2023-11-07, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Franciszek Surmiński będzie upamiętniony. Jego pomnik stanie obok rzeźby Stanisława Szozdy Legenda polskiego kolarstwa Franciszek Surmiński zostanie upamiętniony w Prudniku, gdzie mieszkał. Stawał na podium wielu wyścigów. Wygrał m.in. trzy etapy Tour de Pologne. Jego największy sukces to mistrzostwo Polski w kolarstwie… » więcej 2023-11-06, godz. 20:15, Wiadomości z regionu Szkolny budżet obywatelski rozwija aktywność społeczną uczniów prudnickiej podstawówki W Prudniku budżet obywatelski mają nie tylko dorośli, ale i też uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4. Ruszyła tam druga edycja szkolnego budżetu obywatelskiego. Pokazuje to młodym ludziom, że mogą mieć realny wpływ na swoje otocz… » więcej
67686970717273
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »