Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-10-01, 09:00 Autor: Jan Poniatyszyn

"Wydaje się, że nie jest źle". Nadzór budowlany po kontrolach w powiecie prudnickim

Powódź w Moszczance w gminie Prudnik. Kładka nad Złotym Potokiem [fot. Moszczanka24.pl]
Powódź w Moszczance w gminie Prudnik. Kładka nad Złotym Potokiem [fot. Moszczanka24.pl]
W powiecie prudnickim, mimo ogromu strat na zalanych terenach, nadzór budowlany wyłączył z użytkowania niewiele obiektów. W czterech gminach przeprowadzono przegląd m.in. 961 domów mieszkalnych. Do zinwentaryzowania pozostało jeszcze kilkadziesiąt budynków o różnym przeznaczeniu.
- W porównaniu do Głuchołaz i Nysy wydaje się, że nie jest źle – uważa Marek Ruda, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Prudniku. – Sprawdzamy, czy budynki zostały uszkodzone przez powódź. Na ponad 1300 obiektów, które przeglądnęliśmy, mamy tylko cztery wyłączone z użytkowania. Dwa z nich idą do zbiórki. W jednym była katastrofa budowlana z powodu rozmiękłego gruntu. Trwają remonty, sprzątanie. Mieszkańcy wzywają nas, jeżeli mają wątpliwości dotyczące stanu technicznego budynków.

Powodem tych zgłoszeń są pojawiające się w budynkach pęknięcia ścian. Problemem dla właścicieli zalanych domów są zwłaszcza uszkodzone piece grzewcze.

Natomiast w powiecie prudnickim przejezdne są wszystkie, główne szlaki komunikacyjne. Jednak w kilku wioskach zniszczone są odcinki lokalnych dróg dojazdowych.

- Przegląd stanu technicznego obejmował też mosty i kładki na Złotym Potoku, rzece Prudnik i Osobłodze – wyjaśnia inspektor nadzoru budowlanego. – Mosty, na których odbywa się ruch samochodowy, nie zostały wyłączone z użytkowania. Natomiast zniszczone kładki i przejścia w Łące Prudnickiej, Moszczance i Prudniku są wyłączone z użytkowania i muszą być naprawione.

W kontrole popowodziowe w powiecie prudnickim zaangażowano 29 inspektoratów nadzoru budowlanego, również z województw warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, lubelskiego i małopolskiego. W przegląd techniczny obiektów włączyła się też Opolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa.
Marek Ruda
Marek Ruda

Zobacz także

2024-09-24, godz. 08:07, Wiadomości z regionu Cech zbiera pieniądze dla poszkodowanych rzemieślników. Ich pracownie zniszczyła powódź W powiecie prudnickim powódź nie oszczędziła zakładów rzemieślniczych. Zniszczone firmy najczęściej umiejscowione są na parterach zalanych budynków. Przedsiębiorcy szacują straty, a pomoc powodzianom deklaruje ich korporacja … » więcej 2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »