Ruszyła III edycja projektu "Nie-sami-dzielni", którego zadaniem jest zwiększenie dostępności usług świadczonych na rzecz osób niesamodzielnych, starszych i niepełnosprawnych. Dzięki unijnym pieniądzom, po które sięgają samorządy, powstają kolejne mieszkania wspomagane czy usługi terapeutyczne. W Opolskim Centrum Edukacji rozmawiano o szczegółach dotyczących realizacji tego projektu
- W tej edycji zgłosiło się rekordowo dużo partnerów, bo 27 gmin, 3 powiaty i 6 organizacji pozarządowych - mówi Agnieszka Gabruk, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu. - Na poziomie gminy będziemy wdrażać usługi opiekuńcze, usługi sąsiedzkie opiekuńcze i asystenckie dla osób z niepełnosprawnościami, ale także taką nowością są usługi door to door, czyli organizowanie transportu dla osób potrzebujących wsparcia w zakresie przemieszczania się chociażby do lekarza czy miejsc edukacji lub do miejsc pracy, także w przypadku osób z niepełnosprawnościami. Łącznie z zakupem busów do przewozu tych osób.
- W ramach tego projektu realizujemy już usługę "marszałkowskiego kuriera społecznego", będziemy też tworzyć mieszkania wspomagane - mówi Bernadeta Bednarczuk, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Prudniku. - Będziemy tworzyć po raz pierwszy mieszkania wspomagane. Chcemy zobaczyć, jak to będzie wyglądało, bo plany są takie, że tych mieszkań chcielibyśmy dużo więcej utworzyć. Starzejemy się, więc jest coraz większe zapotrzebowanie na usługi wsparcia.
Projekt jest realizowany w ramach Funduszy Europejskich dla Opolskiego na lata 2021-2027.