Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-08-02, 07:35 Autor: Jan Poniatyszyn

"Inwestycje uchronią nasze miejscowości". Gminy apelują w sprawie zbiorników przeciwpowodziowych

Zdjęcie ilustracyjne. Tama w Nysie [fot. Paweł Konieczny]
Zdjęcie ilustracyjne. Tama w Nysie [fot. Paweł Konieczny]
Lokalne podtopienia wokół rzeki Ścinawa Niemodlińska [fot. UM Korfantów]
Lokalne podtopienia wokół rzeki Ścinawa Niemodlińska [fot. UM Korfantów]
Lokalne podtopienia wokół rzeki Ścinawa Niemodlińska [fot. UM Korfantów]
Lokalne podtopienia wokół rzeki Ścinawa Niemodlińska [fot. UM Korfantów]
Samorządowcy z południa Opolszczyzny apelują do decydentów, aby nie rezygnowano z budowy zbiorników przeciwpowodziowych w Racławicach Śląskich i na rzece Ścinawa Niemodlińska. Przewiduje to projekt nowelizacji ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. Apel o pozostawienie zbiornika Ścinawa w krajowych planach wystosowali radni Korfantowa.
- Inwestycja projektowana była przez władze niemieckie jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku – wskazuje burmistrz Korfantowa Janusz Wójcik. – Projektowany był na tych terenach, jako zbiornik małej retencji, dlatego że rzeka Ścinawa łapie wodę górską. Tutaj w ciągu kilku godzin woda, która w górach nagle spadła, przychodzi do mojej gminy. Zagrożenia powodzi były zawsze. Były jeszcze plany z lat 70. ubiegłego wieku, kiedy zbiornik był również projektowany i bardzo blisko tej niemieckiej koncepcji.

Zbiornik Ścinawa obejmować ma również tereny gminy Prudnik.

- Będzie zabezpieczeniem przeciwpowodziowym – argumentuje wiceburmistrz Prudnika Wiesław Kopterski. – Przedstawimy Radzie Miejskiej w Prudniku projekt uchwały, która będzie skierowana do rządu, ministerstwa, władz wojewódzkich, aby te inwestycje nie zostały wykluczone z tej ustawy. Bo takie inwestycje na pewno uchronią nasze miejscowości w dorzeczach Odry.

Ustawa odrzańska z ubiegłego roku uwzględniała również budowę zbiornika na rzece Osobłodze w Racławicach Śląskich. Rada Miejska Głogówka uchwaliła apel do rządzących, aby inwestycja ta nie została usunięta z ustawy zobowiązującej państwo do jej realizacji.

Zbiornik Ścinawa miał kosztować 75 mln zł, a powstanie zbiornika w Racławicach Śląskich szacowano na ponad 400 mln złotych. Minister klimatu proponuje wykreślenie z ustawy obowiązku realizacji blisko 40 takich inwestycji.
Janusz Wójcik
Wiesław Kopterski

Zobacz także

2024-08-07, godz. 10:04, Wiadomości z regionu Prudnik szykuje się na Tour de Pologne. Będą utrudnienia w ruchu W przyszły czwartek (15.08) Prudnik będzie gospodarzem mety 4. etapu Tour de Pologne. Równolegle w mieście między 11:00 a 16:00 odbędzie się wyścig Tour de Pologne Junior dla młodzików i żaków. Te imprezy spowodują znaczące… » więcej 2024-08-06, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Ubywa mieszkańców Prudnika. Spada liczba ślubów Gmina Prudnik nadal mocno się wyludnia. Od stycznia ubyło 231 mieszkańców. Odnotowanych zgonów jest o ponad sto więcej niż urodzeń. » więcej 2024-08-06, godz. 08:00, Wiadomości z regionu „Będziemy jeszcze próbować". Prudnicki TBS wystąpi o kredyt na blok mieszkaniowy Prudnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego nie rezygnuje z inwestycji mieszkaniowej. Problemem okazał się nabór 16 najemców spełniających ustawowe kryterium dochodowe oraz mogących partycypować finansowo w budowie bloku przy ul… » więcej 2024-08-06, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Gminy przygotowują się do drukowania plastikowych legitymacji szkolnych Samorządy lokalne, m.in. Głogówka i Prudnika, przygotowują się do wprowadzenia legitymacji szkolnych w formie plastikowych kart. Ten nowy obowiązek gminy mają od lipca. Wynika z nowelizacji ustawy o dokumentach publicznych oraz rozporządzenia… » więcej 2024-08-02, godz. 17:48, Wiadomości z regionu Prudnik: popołudniowa burza nad miastem. Interweniowała straż pożarna Popołudniowa burza nad Prudnikiem spowodowała zalanie ulic, lokali użytkowych, posesji i piwnic. Poszkodowanym przez ulewę pomagają jednostki straży pożarnej z dwóch gmin. » więcej
891011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »