Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-08-02, 07:35 Autor: Jan Poniatyszyn

"Inwestycje uchronią nasze miejscowości". Gminy apelują w sprawie zbiorników przeciwpowodziowych

Zdjęcie ilustracyjne. Tama w Nysie [fot. Paweł Konieczny]
Zdjęcie ilustracyjne. Tama w Nysie [fot. Paweł Konieczny]
Lokalne podtopienia wokół rzeki Ścinawa Niemodlińska [fot. UM Korfantów]
Lokalne podtopienia wokół rzeki Ścinawa Niemodlińska [fot. UM Korfantów]
Lokalne podtopienia wokół rzeki Ścinawa Niemodlińska [fot. UM Korfantów]
Lokalne podtopienia wokół rzeki Ścinawa Niemodlińska [fot. UM Korfantów]
Samorządowcy z południa Opolszczyzny apelują do decydentów, aby nie rezygnowano z budowy zbiorników przeciwpowodziowych w Racławicach Śląskich i na rzece Ścinawa Niemodlińska. Przewiduje to projekt nowelizacji ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. Apel o pozostawienie zbiornika Ścinawa w krajowych planach wystosowali radni Korfantowa.
- Inwestycja projektowana była przez władze niemieckie jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku – wskazuje burmistrz Korfantowa Janusz Wójcik. – Projektowany był na tych terenach, jako zbiornik małej retencji, dlatego że rzeka Ścinawa łapie wodę górską. Tutaj w ciągu kilku godzin woda, która w górach nagle spadła, przychodzi do mojej gminy. Zagrożenia powodzi były zawsze. Były jeszcze plany z lat 70. ubiegłego wieku, kiedy zbiornik był również projektowany i bardzo blisko tej niemieckiej koncepcji.

Zbiornik Ścinawa obejmować ma również tereny gminy Prudnik.

- Będzie zabezpieczeniem przeciwpowodziowym – argumentuje wiceburmistrz Prudnika Wiesław Kopterski. – Przedstawimy Radzie Miejskiej w Prudniku projekt uchwały, która będzie skierowana do rządu, ministerstwa, władz wojewódzkich, aby te inwestycje nie zostały wykluczone z tej ustawy. Bo takie inwestycje na pewno uchronią nasze miejscowości w dorzeczach Odry.

Ustawa odrzańska z ubiegłego roku uwzględniała również budowę zbiornika na rzece Osobłodze w Racławicach Śląskich. Rada Miejska Głogówka uchwaliła apel do rządzących, aby inwestycja ta nie została usunięta z ustawy zobowiązującej państwo do jej realizacji.

Zbiornik Ścinawa miał kosztować 75 mln zł, a powstanie zbiornika w Racławicach Śląskich szacowano na ponad 400 mln złotych. Minister klimatu proponuje wykreślenie z ustawy obowiązku realizacji blisko 40 takich inwestycji.
Janusz Wójcik
Wiesław Kopterski

Zobacz także

2023-08-21, godz. 15:41, Wiadomości z regionu Prudnik: modernizacja ulicznego oświetlenia rozjaśni miasto. Będzie bezpieczniej i oszczędniej Zwiększy się bezpieczeństwo pieszych i zmotoryzowanych w Prudniku. Prowadzona jest kompleksowa modernizacja oświetlenia miejskiego. Koszt to 4,9 mln zł. Gmina pozyskała blisko 4,2 mln dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład… » więcej 2023-08-19, godz. 12:15, Wiadomości z regionu Trzy dworce w województwie na nowej rządowej liście "do remontu" Trzy opolskie dworce znalazły się na nowej liście Programu Inwestycji Dworcowych, tym razem obejmującej lata 2024-2030. To Strzelce Opolskie, Prudnik oraz Zdzieszowice. W sumie program ma kosztować 4,4 miliarda złotych. » więcej 2023-08-18, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Wilka po raz kolejny zaobserwowano w gminie Głogówek? [FILM] - Wilka zaobserwowałem w okolicach Mochowa - twierdzi tamtejszy rolnik. Spotkanie to udało mu się uwiecznić na filmie, który przesłał do Radia Opole. » więcej 2023-08-18, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Przekroczył znacznie prędkość. Nie ma prawa jazdy, bo ma... 16 lat Nie miał prawa jazdy i pędził z prędkością blisko 180 km/h. Na trasie Chrzelice - Ligota Prószkowska prudnicka drogówka zatrzymała 16-latka kierującego bmw. » więcej 2023-08-17, godz. 07:15, Wiadomości z regionu Prudnik: budowali kanalizację w wiosce, jeden budynek pominięto 6-rodzinny, popegeerowski budynek pominięto w trakcie budowy kanalizacji w miejscowości Wierzbiec w gminie Prudnik. Z prośbą o interwencję zgłosili się do nas jego mieszkańcy. » więcej
76777879808182
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »