Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-08-02, 07:35 Autor: Jan Poniatyszyn

"Inwestycje uchronią nasze miejscowości". Gminy apelują w sprawie zbiorników przeciwpowodziowych

Zdjęcie ilustracyjne. Tama w Nysie [fot. Paweł Konieczny]
Zdjęcie ilustracyjne. Tama w Nysie [fot. Paweł Konieczny]
Lokalne podtopienia wokół rzeki Ścinawa Niemodlińska [fot. UM Korfantów]
Lokalne podtopienia wokół rzeki Ścinawa Niemodlińska [fot. UM Korfantów]
Lokalne podtopienia wokół rzeki Ścinawa Niemodlińska [fot. UM Korfantów]
Lokalne podtopienia wokół rzeki Ścinawa Niemodlińska [fot. UM Korfantów]
Samorządowcy z południa Opolszczyzny apelują do decydentów, aby nie rezygnowano z budowy zbiorników przeciwpowodziowych w Racławicach Śląskich i na rzece Ścinawa Niemodlińska. Przewiduje to projekt nowelizacji ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. Apel o pozostawienie zbiornika Ścinawa w krajowych planach wystosowali radni Korfantowa.
- Inwestycja projektowana była przez władze niemieckie jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku – wskazuje burmistrz Korfantowa Janusz Wójcik. – Projektowany był na tych terenach, jako zbiornik małej retencji, dlatego że rzeka Ścinawa łapie wodę górską. Tutaj w ciągu kilku godzin woda, która w górach nagle spadła, przychodzi do mojej gminy. Zagrożenia powodzi były zawsze. Były jeszcze plany z lat 70. ubiegłego wieku, kiedy zbiornik był również projektowany i bardzo blisko tej niemieckiej koncepcji.

Zbiornik Ścinawa obejmować ma również tereny gminy Prudnik.

- Będzie zabezpieczeniem przeciwpowodziowym – argumentuje wiceburmistrz Prudnika Wiesław Kopterski. – Przedstawimy Radzie Miejskiej w Prudniku projekt uchwały, która będzie skierowana do rządu, ministerstwa, władz wojewódzkich, aby te inwestycje nie zostały wykluczone z tej ustawy. Bo takie inwestycje na pewno uchronią nasze miejscowości w dorzeczach Odry.

Ustawa odrzańska z ubiegłego roku uwzględniała również budowę zbiornika na rzece Osobłodze w Racławicach Śląskich. Rada Miejska Głogówka uchwaliła apel do rządzących, aby inwestycja ta nie została usunięta z ustawy zobowiązującej państwo do jej realizacji.

Zbiornik Ścinawa miał kosztować 75 mln zł, a powstanie zbiornika w Racławicach Śląskich szacowano na ponad 400 mln złotych. Minister klimatu proponuje wykreślenie z ustawy obowiązku realizacji blisko 40 takich inwestycji.
Janusz Wójcik
Wiesław Kopterski

Zobacz także

2023-09-28, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Niepełnosprawni mają problemy z likwidacją barier architektonicznych. Brakuje wykonawców z branży budowlanej Nie wszyscy zainteresowani z powiatu prudnickiego skorzystają z dofinansowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Problemem nie jest brak pieniędzy, ale możliwość ich wydatkowania w tym roku. » więcej 2023-09-27, godz. 17:00, Kultura i rozrywka Prudnik: kilkanaście propozycji w nowym sezonie ośrodka kultury Warsztaty, teatr i taniec muzyczny - Prudnicki Ośrodek Kultury przygotował bogatą ofertę dla mieszkańców gminy i okolic. W październiku rusza nowy sezon działalności programowej. » więcej 2023-09-27, godz. 08:00, Gospodarka Parafie beneficjentami rządowej dotacji. Skorzysta między innymi Głogówek Głogówek otrzymał blisko 900 tys. zł w drugim naborze Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. W obecnej edycji rządowego wsparcia Głogówek dostał pieniądze na remont elewacji miejscowej świątyni franciszkanów oraz przebudowę dachu… » więcej 2023-09-25, godz. 19:01, Wiadomości z regionu Młodzi Ukraińcy w prudnickich szkołach. Ich liczba podobna do frekwencji z zeszłego roku Blisko 80 młodych obywateli Ukrainy uczy się w prudnickich placówkach oświatowych. Ich frekwencja w szkołach podstawowych i średnich jest podobna do zeszłorocznej. » więcej 2023-09-25, godz. 17:02, Gospodarka Polsko-czeska współpraca na rzecz nowoczesnego kształcenia zawodowego Uczniowie z Prudnika korzystają z najnowocześniejszych w kraju pracowni dydaktycznych przemysłu 4.0. Laboratoria te są efektem polsko-czeskiego projektu „Technika bez granic”. » więcej
71727374757677
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »