Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-08-02, 07:35 Autor: Jan Poniatyszyn

"Inwestycje uchronią nasze miejscowości". Gminy apelują w sprawie zbiorników przeciwpowodziowych

Zdjęcie ilustracyjne. Tama w Nysie [fot. Paweł Konieczny]
Zdjęcie ilustracyjne. Tama w Nysie [fot. Paweł Konieczny]
Lokalne podtopienia wokół rzeki Ścinawa Niemodlińska [fot. UM Korfantów]
Lokalne podtopienia wokół rzeki Ścinawa Niemodlińska [fot. UM Korfantów]
Lokalne podtopienia wokół rzeki Ścinawa Niemodlińska [fot. UM Korfantów]
Lokalne podtopienia wokół rzeki Ścinawa Niemodlińska [fot. UM Korfantów]
Samorządowcy z południa Opolszczyzny apelują do decydentów, aby nie rezygnowano z budowy zbiorników przeciwpowodziowych w Racławicach Śląskich i na rzece Ścinawa Niemodlińska. Przewiduje to projekt nowelizacji ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. Apel o pozostawienie zbiornika Ścinawa w krajowych planach wystosowali radni Korfantowa.
- Inwestycja projektowana była przez władze niemieckie jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku – wskazuje burmistrz Korfantowa Janusz Wójcik. – Projektowany był na tych terenach, jako zbiornik małej retencji, dlatego że rzeka Ścinawa łapie wodę górską. Tutaj w ciągu kilku godzin woda, która w górach nagle spadła, przychodzi do mojej gminy. Zagrożenia powodzi były zawsze. Były jeszcze plany z lat 70. ubiegłego wieku, kiedy zbiornik był również projektowany i bardzo blisko tej niemieckiej koncepcji.

Zbiornik Ścinawa obejmować ma również tereny gminy Prudnik.

- Będzie zabezpieczeniem przeciwpowodziowym – argumentuje wiceburmistrz Prudnika Wiesław Kopterski. – Przedstawimy Radzie Miejskiej w Prudniku projekt uchwały, która będzie skierowana do rządu, ministerstwa, władz wojewódzkich, aby te inwestycje nie zostały wykluczone z tej ustawy. Bo takie inwestycje na pewno uchronią nasze miejscowości w dorzeczach Odry.

Ustawa odrzańska z ubiegłego roku uwzględniała również budowę zbiornika na rzece Osobłodze w Racławicach Śląskich. Rada Miejska Głogówka uchwaliła apel do rządzących, aby inwestycja ta nie została usunięta z ustawy zobowiązującej państwo do jej realizacji.

Zbiornik Ścinawa miał kosztować 75 mln zł, a powstanie zbiornika w Racławicach Śląskich szacowano na ponad 400 mln złotych. Minister klimatu proponuje wykreślenie z ustawy obowiązku realizacji blisko 40 takich inwestycji.
Janusz Wójcik
Wiesław Kopterski

Zobacz także

2024-09-17, godz. 17:22, Gospodarka Miliony pochłonie odbudowa dróg i mostów zniszczonych przez Złoty Potok Z użytkowania wyłączono 9 mostów i kładek na Złotym Potoku w gminie Prudnik. Trwają kontrole stanu technicznego obiektów, przez które przetoczyła się powódź. Są też pierwsze szacunki strat spowodowanych przez żywioł w infrastrukturze… » więcej 2024-09-17, godz. 15:21, Wiadomości z regionu Ewakuacja pacjentów ZOL-u w Paczkowie. Brakuje personelu w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych Część pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Paczkowie przyjmie ZOL w Głogówku. O ich przetransportowanie do placówki w powiecie prudnickim wystąpił opolski NFZ. Przymusową ewakuację mieszkańców Paczkowa zarządził tamtejszy… » więcej 2024-09-16, godz. 15:15, Wiadomości z regionu „Skupiamy się na usuwaniu szkód”. Gmina Prudnik powoli otrząsa się po przejściu wielkiej wody Obniża się poziom wody w rzekach gminy Prudnik. Ciągle wysoki jest jej stan na Złotym Potoku. Jednak rzeka w Moszczance i Łące Prudnickiej płynie już poniżej wałów przeciwpowodziowych. » więcej 2024-09-16, godz. 09:11, Wiadomości z regionu Utrudnienia na kolei w związku z sytuacja powodziową w regionie W związku z sytuacją powodziową utrzymują się utrudnienia na torach w regionie. » więcej 2024-09-16, godz. 06:53, Wiadomości z regionu Strażacy z Prudnika podejmują kolejną próbę ewakuacji mieszkańców Prudniccy strażacy do nocy prowadzili działania na terenie niemal całego powiatu, a w szczególności w Łące Prudnickiej i Moszance. Głównie polegały one na ewakuacji osób. Teraz pracują przy jednym zdarzeniu w Prudniku i będą… » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »