Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-07-11, 19:00 Autor: Jan Poniatyszyn

„Jest problem polityczny”. Na ekshumację polskich ofiar zbrodni w Puźnikach oczekują ich krewni

Cmentarz w Puźnikach [puzniki.pl]
Cmentarz w Puźnikach [puzniki.pl]
Ciągle nie ma zgody władz ukraińskich na ekshumację i godny pochówek polskich ofiar zbrodni w Puźnikach. Czekają na to m.in. ich krewni przesiedleni po wojnie do Niemysłowic koło Prudnika. 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W ubiegłym roku w Puźnikach polscy specjaliści odnaleźli dół ze szczątkami mieszkańców wioski.
- Wystąpiliśmy o zgodę na sfinalizowanie tych działań - mówi Maciej Dancewicz, pochodzący z Prudnika wiceprezes Fundacji Wolność i Demokracja, która zabiega o ekshumację w Puźnikach. - Zgodnie z ukraińskimi procedurami złożone zostały wszystkie dokumentu. Na prośbę strony ukraińskiej uzupełniane były o raport oraz inne formalne sprawy. Ta dokumentacja od listopada znajduje się w Kijowie. Od tego czasu nic się nie zadziało. Jednak mam wrażenie, że jest generalnie niechęć do tego tematu.

- Godny pochówek ofiar wojennych oraz opiekę na grobami nakazuje prawo międzynarodowe - wskazuje Maciej Dancewicz. - Znajdujemy mogiłę, która jest wojenna, wskazuje na to raport i ludzi trzeba po prostu ekshumować i pochować. Nie widzę już problemu, gdyby nie to, że jest tam problem polityczny. Bardzo konkretnie państwo polskie musiałoby się tym tematem zainteresować.

Zbrodni w Puźnikach dokonała Ukraińska Powstańcza Armia w nocy z 12 na 13 lutego 1945 roku. Spacyfikowana wieś zniknęła z mapy Podola. Jest to jedyne miejsce na Ukrainie, gdzie jej władze w ostatnich latach zgodziły się na przeprowadzenie prac poszukiwawczych polskich ofiar ludobójstwa. Z przekazów świadków wiadomo, że spoczywa tam blisko 80 osób, głównie kobiet i dzieci.

Trwa akcja zbierania materiału DNA od krewnych zamordowanych. Pomoże to w identyfikacji ofiar. Taki materiał porównawczy gromadzi Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.
Maciej Dancewicz
Maciej Dancewicz

Zobacz także

2023-09-25, godz. 19:01, Wiadomości z regionu Młodzi Ukraińcy w prudnickich szkołach. Ich liczba podobna do frekwencji z zeszłego roku Blisko 80 młodych obywateli Ukrainy uczy się w prudnickich placówkach oświatowych. Ich frekwencja w szkołach podstawowych i średnich jest podobna do zeszłorocznej. » więcej 2023-09-25, godz. 17:02, Gospodarka Polsko-czeska współpraca na rzecz nowoczesnego kształcenia zawodowego Uczniowie z Prudnika korzystają z najnowocześniejszych w kraju pracowni dydaktycznych przemysłu 4.0. Laboratoria te są efektem polsko-czeskiego projektu „Technika bez granic”. » więcej 2023-09-19, godz. 12:49, Wiadomości z regionu Wyniósł ze sklepu skarbonkę z datkami dla chorego dziecka, szybko został namierzony Ukradł skarbonę z pieniędzmi na leczenie chorego dziecka, szybko został złapany. Do tego zdarzenia doszło w sobotę (16.09) w Prudniku po godzinie 20:00. Oficer dyżurny policji otrzymał zgłoszenie o kradzieży 'puszki' z pieniędzmi… » więcej 2023-09-15, godz. 14:06, Sport i turystyka Ruszył projekt ''Opolska młodzież na stadiony''. Pierwsza impreza tego cyklu odbyła się w Prudniku Ponad 300 uczniów wzięło udział w pierwszej akcji cyklu 'Opolska młodzież na stadiony'' w Prudniku. Projekt ma za zadanie zachęcić dzieci i młodzież szkolną do aktywnego i zdrowego spędzania wolnego czasu, a także do uprawiania… » więcej 2023-09-14, godz. 17:45, Wiadomości z regionu Nowe pole do nauki w szkole w Rudziczce. Wygrali w konkursie Podstawówka w Rudziczce pod Prudnikiem wzbogaciła się o multimedialną klasopracownię do nauki przedmiotów ścisłych. » więcej
71727374757677
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »