Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-07-11, 19:00 Autor: Jan Poniatyszyn

„Jest problem polityczny”. Na ekshumację polskich ofiar zbrodni w Puźnikach oczekują ich krewni

Cmentarz w Puźnikach [puzniki.pl]
Cmentarz w Puźnikach [puzniki.pl]
Ciągle nie ma zgody władz ukraińskich na ekshumację i godny pochówek polskich ofiar zbrodni w Puźnikach. Czekają na to m.in. ich krewni przesiedleni po wojnie do Niemysłowic koło Prudnika. 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W ubiegłym roku w Puźnikach polscy specjaliści odnaleźli dół ze szczątkami mieszkańców wioski.
- Wystąpiliśmy o zgodę na sfinalizowanie tych działań - mówi Maciej Dancewicz, pochodzący z Prudnika wiceprezes Fundacji Wolność i Demokracja, która zabiega o ekshumację w Puźnikach. - Zgodnie z ukraińskimi procedurami złożone zostały wszystkie dokumentu. Na prośbę strony ukraińskiej uzupełniane były o raport oraz inne formalne sprawy. Ta dokumentacja od listopada znajduje się w Kijowie. Od tego czasu nic się nie zadziało. Jednak mam wrażenie, że jest generalnie niechęć do tego tematu.

- Godny pochówek ofiar wojennych oraz opiekę na grobami nakazuje prawo międzynarodowe - wskazuje Maciej Dancewicz. - Znajdujemy mogiłę, która jest wojenna, wskazuje na to raport i ludzi trzeba po prostu ekshumować i pochować. Nie widzę już problemu, gdyby nie to, że jest tam problem polityczny. Bardzo konkretnie państwo polskie musiałoby się tym tematem zainteresować.

Zbrodni w Puźnikach dokonała Ukraińska Powstańcza Armia w nocy z 12 na 13 lutego 1945 roku. Spacyfikowana wieś zniknęła z mapy Podola. Jest to jedyne miejsce na Ukrainie, gdzie jej władze w ostatnich latach zgodziły się na przeprowadzenie prac poszukiwawczych polskich ofiar ludobójstwa. Z przekazów świadków wiadomo, że spoczywa tam blisko 80 osób, głównie kobiet i dzieci.

Trwa akcja zbierania materiału DNA od krewnych zamordowanych. Pomoże to w identyfikacji ofiar. Taki materiał porównawczy gromadzi Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.
Maciej Dancewicz
Maciej Dancewicz

Zobacz także

2024-01-02, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Prudnik: budynek koszarowy sprzedany. Będzie przeznaczony na cele usługowe i mieszkaniowe Nieużytkowany od dziesięcioleci obiekt w dawnych koszarach wojskowych sprzedała gmina Prudnik. To ostatni tak duży budynek mieszkalno-biurowy dawnego garnizonu, który pozostawał niezagospodarowany. Do przetargu ustanego zgłosił się… » więcej 2023-12-29, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Zastrzeżenie numeru PESEL. Zainteresowanie coraz niższe i problemy z jego wycofaniem Zainteresowanie zastrzeżeniem numeru PESEL wśród mieszkańców wyraźnie opadło. Dotyczy to również osób mieszkających na terenie województwa opolskiego. Jeszcze niedawno, w listopadzie, w urzędach gminnych tworzyły się długie… » więcej 2023-12-28, godz. 21:30, Wiadomości z regionu Prudnik: 2023 rok był udany dla lokalnych instytucji Mijający rok był dobry dla kultury, pomocy społecznej i edukacji w Prudniku - twierdzą zarządzający tymi instytucjami. » więcej 2023-12-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Swoją radę będą mieli uczniowie i seniorzy z powiatu prudnickiego Po raz pierwszy wybrane zostaną rada seniorów oraz młodzieżowa rada powiatu prudnickiego. Będą miały charakter konsultacyjny, doradczy oraz inicjatywny. Uchwały o ich powołaniu przegłosowała w końcu roku Rada Powiatu Prudnicki… » więcej 2023-12-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Prudnickie starostwo szuka nabywców trzech dużych nieruchomości Kolejny rok prudnickie starostwo bezskutecznie próbuje sprzedać trzy duże obiekty. To nieużytkowane budynki byłego domu dziecka w Głogówku, szkoły zawodowej i komendy policji w Prudniku. Powiat ponosi koszty ich zabezpieczenia i utrzymania… » więcej
55565758596061
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »