Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-06-30, 14:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Max Pinkus zapisał się w annałach kulturalnych Europy. Będą o nim konferować w Prudniku

Max Pinkus – pierwszy z lewej – ze szwagrem, noblistą Paulem Ehrlichem [fot. Instytut Leo Becka]
Max Pinkus – pierwszy z lewej – ze szwagrem, noblistą Paulem Ehrlichem [fot. Instytut Leo Becka]
Prudnicki cmentarz żydowski. Maks Pinkus urodził się w Prudniku i tam został pochowany [fot. Jan Poniatyszyn]
Prudnicki cmentarz żydowski. Maks Pinkus urodził się w Prudniku i tam został pochowany [fot. Jan Poniatyszyn]
Zbiory Biblioteki Śląskiej Maksa Pinkusa w Prudniku [fot. Instytut Leo Becka]
Zbiory Biblioteki Śląskiej Maksa Pinkusa w Prudniku [fot. Instytut Leo Becka]
Maksowi Pinkusowi i jego Bibliotece Śląskiej poświęcona będzie konferencja naukowa w Prudniku. Organizowana jest w dziewięćdziesiątą rocznicę śmierci tego znanego przed wojną bibliofila, mecenasa sztuki, zarazem niemieckiego fabrykanta żydowskiego pochodzenia. Referaty wygłosi ośmiu prelegentów m.in. z uniwersytetów łódzkiego i wrocławskiego.
- Max Pinkus zapisała się nie tylko w historii naszego miasta, ale przede wszystkim w annałach kulturalnych Europy – uważa Marcin Husak, dyrektor prudnickiego muzeum. – Za sprawą stworzonego przez siebie unikalnego księgozbioru Biblioteki Śląskiej, która liczyła 25 tys. woluminów. Max bowiem chciał zgromadzić wszystko, co napisali Ślązacy, co wydane było na Śląsku bądź, co traktowało o tym regionie. Zgromadził wszystkie dzieła jego przyjaciela, noblisty Gerharta Hauptmanna. Max Pinkus przyjmował w Prudniku największych uczonych, badaczy śląskich.

Prudnicka konferencja naukowa poświęcona Maksowi Pinkusowi odbędzie się w Centrum Tradycji Tkackich 1 lipca. Początek o godzinie 11:00. Wstęp jest wolny. Organizatorami są Muzeum Ziemi Prudnickiej, Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze.
Marcin Husak

Zobacz także

2024-09-24, godz. 08:07, Wiadomości z regionu Cech zbiera pieniądze dla poszkodowanych rzemieślników. Ich pracownie zniszczyła powódź W powiecie prudnickim powódź nie oszczędziła zakładów rzemieślniczych. Zniszczone firmy najczęściej umiejscowione są na parterach zalanych budynków. Przedsiębiorcy szacują straty, a pomoc powodzianom deklaruje ich korporacja … » więcej 2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej
9101112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »