Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-10-27, 17:18 Autor: Jan Poniatyszyn

Odkryto mogiłę zamordowanych Polaków. Mieszkańcy Niemysłowic liczą na godny pochówek krewnych spoczywających na Ukrainie

Niemysłowice. Pomnik upamiętniający polskie ofiary ukraińskiego pogromu w Puźnikach [fot. Jan Poniatyszyn]
Niemysłowice. Pomnik upamiętniający polskie ofiary ukraińskiego pogromu w Puźnikach [fot. Jan Poniatyszyn]
Premier Mateusz Morawiecki w miejscu, gdzie była wieś Puźniki [fot. Krystian Maj/KPRM]
Premier Mateusz Morawiecki w miejscu, gdzie była wieś Puźniki [fot. Krystian Maj/KPRM]
Szczątki Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów odnaleziono w byłej wiosce Puźniki – poinformował Michał Dworczyk, minister w kancelarii premiera. Ocalonych z tej rzezi przesiedlono po wojnie m.in. do Niemysłowic koło Prudnika. Prace poszukiwawcze zbiorowej mogiły zamordowanych w 1945 roku ruszyły pod koniec maja.
- Na przełomie sierpnia i września znaleźliśmy ten grób wojenny - mówi pochodzący z Prudnika Maciej Dancewicz, wiceprezes Fundacji Wolność i Demokracja, która otrzymała zgodę władz ukraińskich na prowadzenie poszukiwań. - Odkryto dół, w którym znaleziono szczątki osób ewidentnie ze znamionami nagłej śmierci. Tych szczątków jest kilka w pierwszej warstwie, która jest pół metra od poziomu zero. Pod tymi kośćmi są kolejne fragmenty szkieletów. W związku z tym złożyliśmy wniosek do strony ukraińskiej z prośbą o wydanie zgody na ekshumacje. Dotychczasowy wniosek obejmował tylko możliwość prowadzenia prac poszukiwawczych. Nie zezwalał na wyjecie jakiejkolwiek, nawet pojedynczej kości.

Prace poszukiwacze na terenie po wsi Puźniki prowadzili specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów – Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przy udziale przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej, wolontariuszy Fundacji Wolność i Demokracja oraz Związku Harcerstwa Polskiego. Byli tam też ukraińscy archeolodzy.

Zbrodni w Puźnikach, w powiecie buczackim (województwo tarnopolskie) dokonał oddział UPA w lutym 1945 roku. Według różnych szacunków zamordowano blisko 100 Polaków. W lipcu był tam premier Mateusz Morawiecki. Jest to obecnie jedyne miejsce na Ukrainie, gdzie tamtejsze władze pozwoliły na prace poszukiwawcze szczątków polskich ofiar wojny.

Według różnych szacunków, tylko w latach 1943-45 Ukraińcy zamordowali ponad 100 tysięcy naszych rodaków.
Maciej Dancewicz

Zobacz także

2023-11-07, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Franciszek Surmiński będzie upamiętniony. Jego pomnik stanie obok rzeźby Stanisława Szozdy Legenda polskiego kolarstwa Franciszek Surmiński zostanie upamiętniony w Prudniku, gdzie mieszkał. Stawał na podium wielu wyścigów. Wygrał m.in. trzy etapy Tour de Pologne. Jego największy sukces to mistrzostwo Polski w kolarstwie… » więcej 2023-11-06, godz. 20:15, Wiadomości z regionu Szkolny budżet obywatelski rozwija aktywność społeczną uczniów prudnickiej podstawówki W Prudniku budżet obywatelski mają nie tylko dorośli, ale i też uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4. Ruszyła tam druga edycja szkolnego budżetu obywatelskiego. Pokazuje to młodym ludziom, że mogą mieć realny wpływ na swoje otocz… » więcej 2023-11-06, godz. 17:54, Gospodarka Prudnik: od dekad bezrobocie w powiecie nie było na tak niskim poziomie Bezrobocie w powiecie prudnickim jest najniższe od ponad 20 lat. Coraz częściej szukający zatrudnienia nie korzystają z pośrednictwa urzędu pracy. Według Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w Polsce wynosi pięć procent… » więcej 2023-11-06, godz. 10:45, Wiadomości z regionu Pijany kierowca z Małopolski zaparkował na rondzie w Prudniku Na wysepce ronda im. Stanisława Szozdy w Prudniku zakończył jazdę 69-letni kierowca z województwa małopolskiego. Policjanci informują, że mężczyzna był nietrzeźwy - miał 1,5 promila alkoholu. » więcej 2023-11-01, godz. 09:29, Wiadomości z regionu Żydowski cmentarz w Prudniku. Przypomina przedwojenne lata świetności miasta Świadectwem dawnej prosperity Prudnika jest żydowska nekropolia. Na kirkucie pochowano przedwojenną elitę Śląska m.in. znanych przemysłowców, lekarzy, radców miejskich, przewodniczących gminy żydowskiej. Zachowały się okazałe… » więcej
58596061626364
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »