Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-07-11, 20:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Obchody 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej mają też kontekst związany z Niemysłowicami w gminie Prudnik

Prace poszukiwawcze w Puźnikach na Ukrainie [fot. Krystian Maj/KPRM;Twitter/PremierRP]
Prace poszukiwawcze w Puźnikach na Ukrainie [fot. Krystian Maj/KPRM;Twitter/PremierRP]
Po wojnie przesiedlono tam ocalałych mieszkańców Puźnik z województwa tarnopolskiego. Jest to jedyne miejsce na Ukrainie, gdzie obecnie tamtejsze władze zezwoliły na prace poszukiwawcze polskich ofiar ludobójstwa UPA. W miniony piątek był tam premier Mateusz Morawiecki. Pochodzący z Prudnika Maciej Dancewicz przyczynił się do uzyskania zgody na poszukiwanie polskich ofiar zbrodni w Puźnikach.
- Od czerwca prowadzimy prace poszukiwawcze mogiły blisko 80 Polaków zamordowanych w lutym 1945 roku - mówi Maciej Dancewicz, wiceprezes Fundacji Wolność i Demokracja, która uzyskała zgodę na poszukiwania w Puźnikach. – Przebadaliśmy znaczną część terenu. Udało się ustalić miejsce, w którym kończy się cmentarz. Z opowieści byłych mieszkańców, świadków zbrodni oraz ich krewnych wiemy, że zbiorowa mogiła znajduje się poza obszarem cmentarza, ale w sąsiedztwie. Zupełnie zaburzona jest topografia tego miejsca. Nie ma dróg, wsi. Nie zachował się prawie żaden punkt odniesienia, który pomógłby w ustaleniu tej mogiły.

Dalsze poszukiwania szczątków polskich ofiar prowadzone będą także przy użyciu specjalistycznego drona.

- Użycie tego sprzętu wymaga zgody Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) – dodaje Maciej Dancewicz, który pochodzi z Prudnika i rodzinnie związany jest z Puźnikami. – Jest to dron z urządzeniem skanującym teren. Rozkopywanie lasu i wchodzenie w miejsca coraz bardziej niedostępne wydłuża i komplikuje sprawę. Użycie drona to jest decyzja archeologów. Ze względu na wojnę musimy mieć zgodę SBU.

Zbrodni na Polakach w Puźnikach dokonał oddział UPA Petro Chamczuka.
Maciej Dancewicz
Maciej Dancewicz

Zobacz także

2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej 2024-09-17, godz. 17:22, Gospodarka Miliony pochłonie odbudowa dróg i mostów zniszczonych przez Złoty Potok Z użytkowania wyłączono 9 mostów i kładek na Złotym Potoku w gminie Prudnik. Trwają kontrole stanu technicznego obiektów, przez które przetoczyła się powódź. Są też pierwsze szacunki strat spowodowanych przez żywioł w infrastrukturze… » więcej 2024-09-17, godz. 15:21, Wiadomości z regionu Ewakuacja pacjentów ZOL-u w Paczkowie. Brakuje personelu w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych Część pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Paczkowie przyjmie ZOL w Głogówku. O ich przetransportowanie do placówki w powiecie prudnickim wystąpił opolski NFZ. Przymusową ewakuację mieszkańców Paczkowa zarządził tamtejszy… » więcej 2024-09-16, godz. 15:15, Wiadomości z regionu „Skupiamy się na usuwaniu szkód”. Gmina Prudnik powoli otrząsa się po przejściu wielkiej wody Obniża się poziom wody w rzekach gminy Prudnik. Ciągle wysoki jest jej stan na Złotym Potoku. Jednak rzeka w Moszczance i Łące Prudnickiej płynie już poniżej wałów przeciwpowodziowych. » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »