Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-07-07, 18:50 Autor: Jan Poniatyszyn

80. rocznica Rzezi Wołyńskiej. Mieszkańcy Niemysłowic chcą upamiętnienia zamordowanych w Puźnikach

Premier Mateusz Morawiecki w Puźnikach [fot. Krystian Maj/KPRM]
Premier Mateusz Morawiecki w Puźnikach [fot. Krystian Maj/KPRM]
Pomnik w Niemysłowicach. Upamiętnia m.in. zamordowanych w Puźnikach [fot. Jan Poniatyszyn]
Pomnik w Niemysłowicach. Upamiętnia m.in. zamordowanych w Puźnikach [fot. Jan Poniatyszyn]
W intencji Polaków zamordowanych w Puźnikach odprawiona będzie niedzielna (09.07) msza w Niemysłowicach koło Prudnika. Po wojnie przesiedlono tam ocalałych z pogromu Ukraińskiej Powstańczej Armii. W związku z nadchodzącą 80. rocznicą Rzezi Wołyńskiej, premier Mateusz Morawiecki przebywał na cmentarzu nieistniejącej już wsi Puźniki w obwodzie tarnopolskim na Ukrainie.
- Na Kresach pozostały groby krewnych i znajomych naszych mieszkańców - mówi Małgorzata Rybarczyk ze Stowarzyszenia Odnowy Wsi Niemysłowice "Bukowy Las". – Mieszkańcy naszej wioski są zainteresowani losem tych cmentarzy i tych miejsc. Chcieliby godnie upamiętnić zamordowanych. Oczekujemy ich ekshumacji oraz związanych z tym dalszych działań.

Zbrodni w Puźnikach, w powiecie buczackim, dokonał oddział UPA Petro Chamczuka w nocy z 12 na 13 lutego 1945. Według różnych szacunków zamordowano blisko 100 Polaków. Z udziałem polskich ekspertów prowadzone są tam poszukiwania szczątków ofiar zbrodni. Oficjalnie wiadomo, że jest to jedyne miejsce na Ukrainie, gdzie tamtejsze władze zgodziły się na takie prace.

- Podczas tragicznej nocy 1945 toku Puźniki zostały zaatakowane z kilku stron - mówi Maciej Dancewicz, historyk, wiceprezes Fundacji Wolność i Demokracja, która zabiegała o przeprowadzenie ekshumacji w Puźnikach. – Regularna rzeź się rozpoczęła. Najwięcej osób zginęło w tzw. rowie Borkowskich. To był taki parów. W ścianach tego rowu były wydrążone schrony. Wyciągano z nich głównie kobiety i dzieci. To też nazwiska, które są na tablicach upamiętniających te ofiary w Niemysłowicach i Ratowicach, to są głównie kobiety i dzieci.

- Wołamy o odnalezienie wszystkich miejsc pochówku po to, aby móc ekshumować ofiary i godnie je pochować. Nie spocznę dopóki ostatnia ofiara zbrodni wołyńskiej nie zostanie odszukana. To nasze obowiązki, nasza spuścizna, jesteśmy to winni wszystkim, którzy wtedy żyli i przeżyli, lub nie przeżyli tej hekatomby – powiedział w Puźnikach Mateusz Morawiecki.

Do obchodów 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej nawiązywać będzie niedzielna (9.07) msza, która w Niemysłowicach rozpocznie się o godzinie 11:00. Odprawiona zostanie w intencji Polaków zamordowanych na Kresach Wschodnich i o dar pokoju na Ukrainie. Zaplanowano też procesję do pomnika poświęconego ofiarom pogromu w Puźnikach.

11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. 11 i 12 lipca 1943 roku UPA oraz bojówki OUN (Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów) dokonały skoordynowanego ataku na Polaków w 150 miejscowościach na Wołyniu. Po spacyfikowaniu tego regionu, zbrodnicze ataki prowadzono w Galicji Wschodniej (województwa lwowskie, stanisławowskie i tarnopolskie) oraz na terenie dzisiejszej Polski. Według różnych szacunków, tylko w latach 1943-45 Ukraińcy zamordowali ponad 100 tysięcy naszych rodaków.
Małgorzata Rybarczyk
Maciej Dancewicz

Zobacz także

2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej 2024-09-17, godz. 17:22, Gospodarka Miliony pochłonie odbudowa dróg i mostów zniszczonych przez Złoty Potok Z użytkowania wyłączono 9 mostów i kładek na Złotym Potoku w gminie Prudnik. Trwają kontrole stanu technicznego obiektów, przez które przetoczyła się powódź. Są też pierwsze szacunki strat spowodowanych przez żywioł w infrastrukturze… » więcej 2024-09-17, godz. 15:21, Wiadomości z regionu Ewakuacja pacjentów ZOL-u w Paczkowie. Brakuje personelu w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych Część pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Paczkowie przyjmie ZOL w Głogówku. O ich przetransportowanie do placówki w powiecie prudnickim wystąpił opolski NFZ. Przymusową ewakuację mieszkańców Paczkowa zarządził tamtejszy… » więcej 2024-09-16, godz. 15:15, Wiadomości z regionu „Skupiamy się na usuwaniu szkód”. Gmina Prudnik powoli otrząsa się po przejściu wielkiej wody Obniża się poziom wody w rzekach gminy Prudnik. Ciągle wysoki jest jej stan na Złotym Potoku. Jednak rzeka w Moszczance i Łące Prudnickiej płynie już poniżej wałów przeciwpowodziowych. » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »