Jedenastu funkcjonariuszy z komend powiatowych z regionu rywalizuje w konkursie o miano najlepszego policjanta ruchu drogowego. Mierzą się w 6 różnych konkurencjach. Pierwszą było strzelanie. Drugą, która właśnie się odbywa, jest kierowaniem ruchem drogowym na skrzyżowaniu ulic Ozimskiej z Plebiscytową w Opolu. Funkcjonariusze za pomocą gestów muszą "posterować" kierowcami.
Pozostałe konkurencje to między innymi: jazda sprawnościowa radiowozem i motocyklem oraz test wiedzy z ruchu drogowego.
- To już 33. edycja tego konkursu. Policjanci są oceniani przez swoich starszych kolegów. Na kierowanie ruchem każdy z uczestników ma 5 minut - mówi podkomisarz Tomasz Kukułka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.
- Jest brane pod uwagę wiele elementów, od praktycznie dynamiki, po właściwe wydawanie poleceń uczestnikom ruchu drogowego. Mowa tu o kierowcach i pieszych, bo ruch odbywa się naprzemiennie. Musi być też płynność, policjant musi mieć właściwą postawę, prawidłowo wykonywać gesty. Sprawdzamy, czy w danej sytuacji, kiedy policjant kieruje ruchem, na skrzyżowaniu jest bezpiecznie. O to dbają sędziowie i te wszystkie aspekty podlegają ścisłej ocenie.
Zadanie, które dziś wykonują policjanci nie są dla nich żadną nowością, bo mają do czynienia z nimi w codziennej służbie. Jak podkreśla sierżant sztabowy Wojciech Stypiński z Komendy Miejskiej Policji w Opolu, to takie sprawdzenie, czy robimy to dobrze.
- Do tego możemy podejść tylko wtedy, kiedy jesteśmy po kursach specjalistycznych i tylko wtedy możemy kierować ruchem na takim skrzyżowaniu. Dopiero po takich większych kursach jazdy motocyklem, możemy też być spokojniejsi, co do podejścia do tego egzaminu, który będziemy teraz wykonywali w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
Jednym z pierwszych funkcjonariuszy, który sterował ruchem na opolskim skrzyżowaniu był aspirant Witold Różycki z Komendy Powiatowej Policji w Prudniku. Nasza reporterka zapytała go o wrażenia.
- Kierowcy zdecydowanie wiedzą, co mają robić, widzę, że znają się na przepisach, wiedzą, jak się zachować do gestów policjanta. Jestem pozytywnie zaskoczony znajomością wiedzy odnośnie regulacji ruchem przez kierujących. Policjant musi też reagować na dany pas ruchu, ile aut stoi, żeby przetrzymać gdzieś dłużej inne auto, a pozostałe mogły przejechać, aby upłynnić ten ruch. Korek nie może być za duży.
Dodajmy, że dzisiejszy zwycięzca będzie reprezentował nasz region w ogólnopolskim konkursie o tytuł "Policjanta Ruchu Drogowego 2023". Te odbędą się w czerwcu w Kielcach.
AKTUALIZACJA: mł. asp. Rafał Janik z Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich to tegoroczny zwycięzca XXXIII edycji konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Drugie miejsce zajął asp. Witold Różyczki z Komendy Powiatowej Policji w Prudniku, na trzecim uplasował się st. sierż. Paweł Turowski z Komendy Powiatowej Policji w Nysie.