Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-12-30, 14:52 Autor: Jan Poniatyszyn

50 niepełnosprawnych z powiatu prudnickiego zostanie objętych rehabilitacją zawodową i społeczną

Klasztor oo. Bonifratrów w Prudniku. Podpisanie umowy dotyczącej powstania WTZ [zdj. Jan Poniatyszyn]
Klasztor oo. Bonifratrów w Prudniku. Podpisanie umowy dotyczącej powstania WTZ [zdj. Jan Poniatyszyn]
Klasztor oo. Bonifratrów w Prudniku. Podpisanie umowy dotyczącej powstania WTZ [zdj. Jan Poniatyszyn]
Klasztor oo. Bonifratrów w Prudniku. Podpisanie umowy dotyczącej powstania WTZ [zdj. Jan Poniatyszyn]
Remont pomieszczeń byłej ginekologii dawnego szpitala na potrzeby WTZ w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Remont pomieszczeń byłej ginekologii dawnego szpitala na potrzeby WTZ w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Warsztaty Terapii Zajęciowej dla niepełnosprawnych powstają w Prudniku. W obiekcie zakonu bonifratrów trwa adaptacja pomieszczeń na ten cel. Koszt tej inwestycji to blisko 1,5 mln zł. W połowie związane z tym wydatki finansują: zgromadzenie zakonne oraz Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Opolu. W miejscowym klasztorze podpisano związaną z tym umowę.
- Na ten cel przeznaczamy ponad 700 metrów kwadratowych naszego budynku - mówi Eugeniusz Kret, przeor prudnickiego klasztoru bonifratrów. – Warsztaty te powstają na parterze byłej ginekologii byłego naszego szpitala. Będzie 10 pracowni m.in. gastronomiczna, ogrodnicza, plastyczna, ceramiczna, muzyczna i teatralna. Chcemy, by tych 50 naszych podopiecznych, każdy z nich mógł wybrać swoją pracownię. WTZ mają na celu prowadzenie rehabilitacji społecznej i zawodowej.

WTZ w Prudniku mają być największą tego rodzaju placówką na Opolszczyźnie.

- To bardzo ważne przedsięwzięcie – uważa Teresa Barańska, wicewojewoda opolska. – WTZ są tworzone jako pierwsze w tym powiecie, a ostatnie już w naszym województwie. Na Opolszczyźnie mamy dotąd 15 takich WTZ. Zajęć, które będą tutaj oferowane, jest cała paleta. Osoby z niepełnosprawnością będą mogły realizować swoje umiejętności. Związane z tym potrzeby są bardzo duże.

WTZ w Prudniku rozpoczną działalność we wrześniu 2021 roku. W kosztach ich utrzymania partycypować będzie powiat prudnicki.
Eugeniusz Kret
Teresa Barańska

Zobacz także

2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 09:00, Wiadomości z regionu "Wydaje się, że nie jest źle". Nadzór budowlany po kontrolach w powiecie prudnickim W powiecie prudnickim, mimo ogromu strat na zalanych terenach, nadzór budowlany wyłączył z użytkowania niewiele obiektów. W czterech gminach przeprowadzono przegląd m.in. 961 domów mieszkalnych. Do zinwentaryzowania pozostało jeszcze… » więcej 2024-09-30, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Poprawia się sytuacja w szkołach na terenach powodziowych W tej chwili już tylko 5 opolskich placówek nie prowadzi zajęć. Są to dwa przedszkola i trzy szkoły podstawowe z Lewina Brzeskiego. Jedna szkoła ponadpodstawowa z Nysy prowadzi zajęcia w sposób hybrydowy. » więcej 2024-09-27, godz. 17:44, Wiadomości z regionu „To zajmuje dużo czasu”. Biurokracja utrudnieniem w przyznawaniu zasiłków powodzianom? W Prudniku trwa wypłata zasiłków dla powodzian, ale są też zastrzeżenia do zajmującego się tym Ośrodka Pomocy Społecznej. O interwencję zwrócił się nas słuchacz z małej wsi w tej gminie. » więcej 2024-09-27, godz. 15:43, Kultura i rozrywka „Inspiruje go świat”. Ekspozycja tkanin śląskiego artysty w Prudniku, zwanym dawniej "miastem tkaczy" Wystawę tkanin unikatowych autorstwa Macieja Mesznika zaprezentuje Centrum Tradycji Tkackich prudnickiego muzeum. Gliwicki artysta jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »