Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-08-11, 21:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Nie wszystkie powiaty wywiążą się na czas z ustawowego obowiązku dotyczącego domów dziecka

Dom Dziecka w Głogówku [zdj. google.pl]
Dom Dziecka w Głogówku [zdj. google.pl]
Do końca tego roku powiaty mają czas, aby dostosować do przepisów liczbę podopiecznych w domach dziecka. Wówczas mija okres przejściowy. Od stycznia 2012 roku obowiązuje ustawa, która obliguje, aby w instytucjonalnych placówkach opiekuńczo-wychowawczych nie było więcej niż 14 dzieci. Związane z tym zmiany organizacyjne prowadzi m.in. prudnicki samorząd powiatowy. Podlega mu Dom Dziecka w Głogówku.
- Chcemy zejść z tego dużego obiektu, dlatego zakupiony został budynek jednorodzinny w Mochowie pod Głogówkiem - mówi wicestarosta prudnicki Janusz Siano. - Budujemy tam instytucję w ramach pieczy zastępczej, do której chcemy przenieść wszystkich wychowanków i pracowników Domu Dziecka w Głogówku. Zgodnie z ustawą będzie tam 14 podopiecznych. Akurat teraz mamy taką liczbę dzieci w głogóweckiej placówce. Nowa instytucja powstanie po remoncie obiektu w Mochowie.

- Jeżeli chodzi o reorganizację placówek opiekuńczo-wychowawczych, to Opolszczyzna jest dosyć dobrze przygotowana – uważa Agnieszka Gawruk, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opolu. – Część z nich jest już przekształcona w takie placówki do 14 dzieci. Kolejna część będzie przekształcana również przy współudziale ROPS i pieniędzy unijnych. Mamy w planach, aby w ciągu najbliższego roku przeorganizować właśnie na takie małe placówki trzy istniejące, duże domy dziecka.

Dom Dziecka w Głogówku ma 28 miejsc dla podopiecznych. Prudnickie starostwo uznało, że utrzymywanie tego obiektu wyłącznie dla 14 dzieci będzie zbyt kosztowne. Pod uwagę brane jest, aby po rozbudowie powstał tam Zakład Opiekuńczo – Leczniczy.
Janusz Siano
Agnieszka Gawruk

Zobacz także

2024-07-11, godz. 19:00, Wiadomości z regionu „Jest problem polityczny”. Na ekshumację polskich ofiar zbrodni w Puźnikach oczekują ich krewni Ciągle nie ma zgody władz ukraińskich na ekshumację i godny pochówek polskich ofiar zbrodni w Puźnikach. Czekają na to m.in. ich krewni przesiedleni po wojnie do Niemysłowic koło Prudnika. 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień… » więcej 2024-07-10, godz. 17:00, Gospodarka Finansowy dodatek motywacją do pracy w pomocy społecznej? Na wypłatę dodatku motywacyjnego oczekują pracownicy pomocy społecznej m.in. w Białej i Prudniku. Ich wynagrodzenie ma wzrosnąć w lipcu o 1000 zł brutto. Dofinansowanie z rządowego programu zapewnione jest do grudnia 2027 roku. Dodatek… » więcej 2024-07-10, godz. 14:40, Kultura i rozrywka Wakacyjny program prudnickiego muzeum. „Uczymy się czegoś nowego” Warsztaty plastyczne oraz nocne zwiedzanie w świetle lamp naftowych - to wakacyjna oferta Muzeum Ziemi Prudnickiej. Skorzystać z niej mogą osoby w każdym wieku. » więcej 2024-07-10, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Prokuratura umarza, starostwo zapowiada zażalenie ws. śledztwa dotyczącego szpitala w Prudniku Prudnicka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie nadużycia zaufania przez Witolda Rygorowicza, poprzedniego prezesa Prudnickiego Centrum Medycznego. Spółka ta zarządza szpitalem powiatowym. Czynności prokuratorskie obejmowały m.in… » więcej 2024-07-07, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Będą miejsca odpoczynku i ładowarki rowerów. Nowa ścieżka na pograniczu polsko-czeskim Nowa ścieżka rowerowa połączy gminę Prudnik z czeskim Jindřichovem. Będzie rozpoczynała się przy miejscu odpoczynku kierowców w Dębowcu, następnie zostanie poprowadzona przez las do granicy polsko-czeskiej. Dalej trasa poprowadzi… » więcej
26272829303132
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »