Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-08-11, 21:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Nie wszystkie powiaty wywiążą się na czas z ustawowego obowiązku dotyczącego domów dziecka

Dom Dziecka w Głogówku [zdj. google.pl]
Dom Dziecka w Głogówku [zdj. google.pl]
Do końca tego roku powiaty mają czas, aby dostosować do przepisów liczbę podopiecznych w domach dziecka. Wówczas mija okres przejściowy. Od stycznia 2012 roku obowiązuje ustawa, która obliguje, aby w instytucjonalnych placówkach opiekuńczo-wychowawczych nie było więcej niż 14 dzieci. Związane z tym zmiany organizacyjne prowadzi m.in. prudnicki samorząd powiatowy. Podlega mu Dom Dziecka w Głogówku.
- Chcemy zejść z tego dużego obiektu, dlatego zakupiony został budynek jednorodzinny w Mochowie pod Głogówkiem - mówi wicestarosta prudnicki Janusz Siano. - Budujemy tam instytucję w ramach pieczy zastępczej, do której chcemy przenieść wszystkich wychowanków i pracowników Domu Dziecka w Głogówku. Zgodnie z ustawą będzie tam 14 podopiecznych. Akurat teraz mamy taką liczbę dzieci w głogóweckiej placówce. Nowa instytucja powstanie po remoncie obiektu w Mochowie.

- Jeżeli chodzi o reorganizację placówek opiekuńczo-wychowawczych, to Opolszczyzna jest dosyć dobrze przygotowana – uważa Agnieszka Gawruk, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opolu. – Część z nich jest już przekształcona w takie placówki do 14 dzieci. Kolejna część będzie przekształcana również przy współudziale ROPS i pieniędzy unijnych. Mamy w planach, aby w ciągu najbliższego roku przeorganizować właśnie na takie małe placówki trzy istniejące, duże domy dziecka.

Dom Dziecka w Głogówku ma 28 miejsc dla podopiecznych. Prudnickie starostwo uznało, że utrzymywanie tego obiektu wyłącznie dla 14 dzieci będzie zbyt kosztowne. Pod uwagę brane jest, aby po rozbudowie powstał tam Zakład Opiekuńczo – Leczniczy.
Janusz Siano
Agnieszka Gawruk

Zobacz także

2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej
12131415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »