Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-08-11, 21:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Nie wszystkie powiaty wywiążą się na czas z ustawowego obowiązku dotyczącego domów dziecka

Dom Dziecka w Głogówku [zdj. google.pl]
Dom Dziecka w Głogówku [zdj. google.pl]
Do końca tego roku powiaty mają czas, aby dostosować do przepisów liczbę podopiecznych w domach dziecka. Wówczas mija okres przejściowy. Od stycznia 2012 roku obowiązuje ustawa, która obliguje, aby w instytucjonalnych placówkach opiekuńczo-wychowawczych nie było więcej niż 14 dzieci. Związane z tym zmiany organizacyjne prowadzi m.in. prudnicki samorząd powiatowy. Podlega mu Dom Dziecka w Głogówku.
- Chcemy zejść z tego dużego obiektu, dlatego zakupiony został budynek jednorodzinny w Mochowie pod Głogówkiem - mówi wicestarosta prudnicki Janusz Siano. - Budujemy tam instytucję w ramach pieczy zastępczej, do której chcemy przenieść wszystkich wychowanków i pracowników Domu Dziecka w Głogówku. Zgodnie z ustawą będzie tam 14 podopiecznych. Akurat teraz mamy taką liczbę dzieci w głogóweckiej placówce. Nowa instytucja powstanie po remoncie obiektu w Mochowie.

- Jeżeli chodzi o reorganizację placówek opiekuńczo-wychowawczych, to Opolszczyzna jest dosyć dobrze przygotowana – uważa Agnieszka Gawruk, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opolu. – Część z nich jest już przekształcona w takie placówki do 14 dzieci. Kolejna część będzie przekształcana również przy współudziale ROPS i pieniędzy unijnych. Mamy w planach, aby w ciągu najbliższego roku przeorganizować właśnie na takie małe placówki trzy istniejące, duże domy dziecka.

Dom Dziecka w Głogówku ma 28 miejsc dla podopiecznych. Prudnickie starostwo uznało, że utrzymywanie tego obiektu wyłącznie dla 14 dzieci będzie zbyt kosztowne. Pod uwagę brane jest, aby po rozbudowie powstał tam Zakład Opiekuńczo – Leczniczy.
Janusz Siano
Agnieszka Gawruk

Zobacz także

2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 09:00, Wiadomości z regionu "Wydaje się, że nie jest źle". Nadzór budowlany po kontrolach w powiecie prudnickim W powiecie prudnickim, mimo ogromu strat na zalanych terenach, nadzór budowlany wyłączył z użytkowania niewiele obiektów. W czterech gminach przeprowadzono przegląd m.in. 961 domów mieszkalnych. Do zinwentaryzowania pozostało jeszcze… » więcej 2024-09-30, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Poprawia się sytuacja w szkołach na terenach powodziowych W tej chwili już tylko 5 opolskich placówek nie prowadzi zajęć. Są to dwa przedszkola i trzy szkoły podstawowe z Lewina Brzeskiego. Jedna szkoła ponadpodstawowa z Nysy prowadzi zajęcia w sposób hybrydowy. » więcej 2024-09-27, godz. 17:44, Wiadomości z regionu „To zajmuje dużo czasu”. Biurokracja utrudnieniem w przyznawaniu zasiłków powodzianom? W Prudniku trwa wypłata zasiłków dla powodzian, ale są też zastrzeżenia do zajmującego się tym Ośrodka Pomocy Społecznej. O interwencję zwrócił się nas słuchacz z małej wsi w tej gminie. » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »