Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-08-11, 21:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Nie wszystkie powiaty wywiążą się na czas z ustawowego obowiązku dotyczącego domów dziecka

Dom Dziecka w Głogówku [zdj. google.pl]
Dom Dziecka w Głogówku [zdj. google.pl]
Do końca tego roku powiaty mają czas, aby dostosować do przepisów liczbę podopiecznych w domach dziecka. Wówczas mija okres przejściowy. Od stycznia 2012 roku obowiązuje ustawa, która obliguje, aby w instytucjonalnych placówkach opiekuńczo-wychowawczych nie było więcej niż 14 dzieci. Związane z tym zmiany organizacyjne prowadzi m.in. prudnicki samorząd powiatowy. Podlega mu Dom Dziecka w Głogówku.
- Chcemy zejść z tego dużego obiektu, dlatego zakupiony został budynek jednorodzinny w Mochowie pod Głogówkiem - mówi wicestarosta prudnicki Janusz Siano. - Budujemy tam instytucję w ramach pieczy zastępczej, do której chcemy przenieść wszystkich wychowanków i pracowników Domu Dziecka w Głogówku. Zgodnie z ustawą będzie tam 14 podopiecznych. Akurat teraz mamy taką liczbę dzieci w głogóweckiej placówce. Nowa instytucja powstanie po remoncie obiektu w Mochowie.

- Jeżeli chodzi o reorganizację placówek opiekuńczo-wychowawczych, to Opolszczyzna jest dosyć dobrze przygotowana – uważa Agnieszka Gawruk, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opolu. – Część z nich jest już przekształcona w takie placówki do 14 dzieci. Kolejna część będzie przekształcana również przy współudziale ROPS i pieniędzy unijnych. Mamy w planach, aby w ciągu najbliższego roku przeorganizować właśnie na takie małe placówki trzy istniejące, duże domy dziecka.

Dom Dziecka w Głogówku ma 28 miejsc dla podopiecznych. Prudnickie starostwo uznało, że utrzymywanie tego obiektu wyłącznie dla 14 dzieci będzie zbyt kosztowne. Pod uwagę brane jest, aby po rozbudowie powstał tam Zakład Opiekuńczo – Leczniczy.
Janusz Siano
Agnieszka Gawruk

Zobacz także

2024-10-16, godz. 17:57, Wiadomości z regionu "Kolejna powódź firmę zabije z pewnością". Trudna sytuacja Spółdzielni Pionier w Prudniku Nawet 20 mln zł mogą wynieść straty powodziowe Spółdzielni Pionier w Prudniku. Trwa szacowanie i usuwanie szkód w zakładzie przy ul. Batorego, który mieści się w sąsiedztwie rzeki przepływającej przez miasto. » więcej 2024-10-16, godz. 06:15, Wiadomości z regionu Najbardziej zniszczone budynki będą rozebrane. Popowodziowe kontrole w powiecie prudnickim Po powodzi nadzór budowlany nakazał rozbiórkę 6 i wyłączenie z użytkowania 7 prywatnych obiektów w powiecie prudnickim. W sumie przeprowadzono przegląd stanu technicznego 1167 domów jednorodzinnych. Skontrolowano 1524 obiekty o różnym… » więcej 2024-10-15, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Wojna w Ukrainie. Sroga zima spowoduje kolejną falę ukraińskich uchodźców? Ubywa Polaków na Ukrainie, również w tych miejscowościach, które mają umowy partnerskie z samorządami na Opolszczyźnie. Powody wyjazdów to wojna wywołana przez Rosję, pogarszające się warunki życia i duże bezrobocie. Porozumienia… » więcej 2024-10-15, godz. 08:00, Wiadomości z regionu „Będzie to nowoczesna przychodnia”. W Prudniku chcą stworzyć centrum terapii oddechowej Za 5,5 mln zł powstanie w Prudniku nowoczesna placówka lecznicza i edukacyjna. Inwestycję zrealizuje samorząd powiatowy i podległa mu spółka medyczna - PCM. Przedsięwzięcie zaplanowano w ramach projektu pn. „Przywrócenie do funkcjonalności… » więcej 2024-10-14, godz. 17:30, Gospodarka Poszkodowani przez powódź pracodawcy muszą poczekać na pomoc finansową Wielka woda podtopiła w powiecie prudnickim zakłady produkcyjne oraz małe firmy usługowe. Powódź nie odbiła się jednak negatywnie na lokalnym rynku pracy. » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »