Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-08-09, 16:05 Autor: Daniel Klimczak

Do Paczkowa i Otmuchowa najprawdopodobniej jeszcze w tym roku wrócą dalekobieżne pociągi pasażerskie

Peron na stacji kolejowej w Otmuchowie [fot. Jan Suchy / domena publiczna]
Peron na stacji kolejowej w Otmuchowie [fot. Jan Suchy / domena publiczna]
Paczków i Otmuchów najprawdopodobniej zyskają wkrótce dostęp do dalekobieżnych połączeń kolejowych. Bezpośrednio z tych miast będzie można dojechać między innymi do Warszawy.
Wszystko za sprawą planowanych do uruchomienia od grudnia pociągów TLK Sudety, relacji Jelenia Góra - Kraków oraz IC Kormoran relacji Polanica-Zdrój - Olsztyn. Prezes Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych Grzegorz Oleś, powołując się na korespondencję z przewoźnikiem, zapowiada, że oba składy mają zatrzymywać się w Paczkowie, a przynajmniej jeden nich - także w Otmuchowie.

- W odpowiedzi, którą otrzymaliśmy z PKP Intercity czytamy jasno, że pociąg IC Kormoran będzie jechał przez Otmuchów i Katowice, więc to jest jasne, że najprawdopodobniej, na 99 procent, w Otmuchowie się zatrzyma. Jeżeli chodzi o Paczków, to ten postój pociągu do Krakowa, jak i do Warszawy i Olsztyna został już wcześniej zaplanowany - wyjasnia.

Oba pociągi zostały już wpisane do projektu obowiązującego od 13 grudnia rozkładu jazdy, zaakceptowanego przez zarządcę infrastruktury. To, zdaniem komitetu, w praktyce oznacza, że tylko nadzwyczajna sytuacja mogłaby wpłynąć na poczynione dotąd ustalenia. Uruchomienie połączeń dałoby bezpośredni dostęp do stolicy kraju także Prudnikowi i Nysie.

Przypomnijmy, że batalia o przywrócenie pociągów pasażerskich na magistralę podsudecką nabrała rozpędu w 2016 roku, kiedy to w Prudniku odbyła się konferencja poświęcona temu problemowi. Równolegle stosowane były także apele do władz centralnych. W kolejnym roku padły pierwsze deklaracje ze strony ministerstwa, które zapowiadało, że połączenia mają szansę zostać uruchomione w ciągu najbliższych 3 lat.
Grzegorz Oleś

Zobacz także

2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej
12131415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »