Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-07-19, 09:00 Autor: Jan Poniatyszyn

O ludobójstwie na Kresach nie zapomina się w gminie Prudnik

Puźniki po napadzie bandy UPA w lutym 1945 roku. Zdjęcie ze zbiorów Franciszka Dendewicza
Puźniki po napadzie bandy UPA w lutym 1945 roku. Zdjęcie ze zbiorów Franciszka Dendewicza
Zbrodnia na Polakach z Puźnik wspominana będzie podczas dzisiejszych (19.07) uroczystości w Niemysłowicach koło Prudnika. Po wojnie w tej wiosce osiedlono ekspatriantów, którzy przeżyli pogrom dokonany w 1945 roku przez bandę Ukraińskiej Powstańczej Armii. O godz. 11 w miejscowym kościele odprawiona zostanie eucharystia w intencji naszych rodaków zamordowanych na Kresach Wschodnich.
Po mszy odbędzie się procesjonalne przejście do pomnika pamięci. Udział w uroczystości zapowiedziały władze gminy i powiatu. Wydarzenie to nawiązuje do Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

- To było gdzieś o czwartej nad ranem w środę popielcową - wspomina Władysława Krowicka. – Pamiętam jak dziś. Szli i palili. Ponad sto osób zamordowali u nas w Puźnikach. Zginęły całe rodziny.

- Jedni banderowcy szli z siekierami, nożami i mordowali, a drudzy podpalali. Co chwilę dochodził przerażający krzyk. Po kolei, nie miało znaczenia, czy to było dziecko, czy kto inny. Było to straszne. Mordowali jak wściekłe psy – dodaje Filomena Kamińska z Puźnik.

Uroczystości w Niemysłowicach upamiętnią ludobójstwo dokonane 13 lutego 1945 roku. Wówczas ukraińscy nacjonaliści napadli na polską wieś Puźniki pod Buczaczem w województwie tarnopolskim. Masakry cywilów dokonał kureń UPA pod dowództwem Petro Chamczuka „Bystrego”.
Władysława Krowicka
Filomena Kamińska

Zobacz także

2021-08-30, godz. 16:15, Wiadomości z regionu "To grono powinno się w przyszłości powiększyć". Marcin Ociepa o nowym zespole parlamentarnym Opolski poseł i wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa, gość Radia Opole, był pytany o nowo zawiązany Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa i Rozwoju 'Polska OdNowa', na czele którego stanął. » więcej 2021-08-29, godz. 12:00, Kultura i rozrywka Wyjątkowy koncert był hołdem dla wynoszonego na ołtarze kard. Stefana Wyszyńskiego. "Wielki człowiek, wielki Polak" [ZDJĘCIA] Wydarzeniem artystycznym i przeżyciem duchowym był koncert Piotra Rubika poświęcony kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Na błoniach przed Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie odbyło się premierowe wykonanie oratorium skomponowanego… » więcej 2021-08-27, godz. 20:30, Kultura i rozrywka Premiera oratorium dedykowanego Prymasowi Tysiąclecia odbędzie się na klasztornych błoniach w Prudniku-Lesie Specjalnym koncertem w Prudniku-Lesie uczczony zostanie kard. Stefan Wyszyński. Wystąpi tam Piotr Rubik. Wydarzenie to związane jest z beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia, która odbędzie się 12 września w Warszawie. » więcej 2021-08-26, godz. 14:08, Wiadomości z regionu Uroczystości ku czci kardynała Stefana Wyszyńskiego już w sobotę (28.08) w Prudniku Beatyfikacja kardynała i matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Z kolei w Prudniku, z okazji beatyfikacji kardynała i matki Elżbiety Róży Czackiej, odbędą się w najbliższą… » więcej 2021-08-19, godz. 19:00, Kultura i rozrywka Premiera filmu o Walerii Nabzdykowej "Sanitariuszka" odbędzie się w Prudniku W ramach 100 rocznicy wybuchu III powstania śląskiego Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy postanowiła przypomnieć postać sanitariuszki z powstania i działaczki śląskiej Walerii Nabzdykowej. Tak powstał film Janiny Hajduk-Nikakowskiej… » więcej
158159160161162163164
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »