Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-02-13, 20:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Pamięć o ukraińskim ludobójstwie ciągle jest żywa w gminie Prudnik

Niemysłowice. Wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym mieszkańców Puźnik zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów [zdj. Gmina Prudnik]
Niemysłowice. Wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym mieszkańców Puźnik zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów [zdj. Gmina Prudnik]
Puźniki po napadzie UPA w lutym 1945 roku. Zdjęcie ze zbiorów Franciszka Dendewicza
Puźniki po napadzie UPA w lutym 1945 roku. Zdjęcie ze zbiorów Franciszka Dendewicza
Ludobójstwo mieszkańców Puźnik na Kresach upamiętniono w Niemysłowicach, w gminie Prudnik. 13 lutego 1945 roku ukraińscy nacjonaliści napadli na tę polską wieś pod Buczaczem w województwie tarnopolskim. Dzisiaj tej miejscowości nie ma na mapach. Jej mieszkańców przesiedlono m.in. do Niemysłowic pod Prudnikiem.
- Banderowcy zaatakowali naszą wieś ok. czwartej nad ranem - wspomina Władysława Krowicka, była mieszkanka Puźnik. - Szli i palili. Dużo domów było krytych słomą. Co oni tam namordowali. U Borkowskich w rowie leżała kupa ludzi. Całe rodziny poszły. Przeszło sto osób u nas zamordowali. Matko Boska, nawet wieszali polskie kobiety na elektrycznych słupach.

75 rocznicę zbrodni w Puźnikach upamiętniły władze Prudnika.

- Na cmentarzu w Niemysłowicach oddaliśmy hołd bestialsko zabitym na Kresach - mówi Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. - Jest tam pomnik upamiętniający ten mord. Część pozostałych przy życiu mieszkańców Puźnik została po wojnie osiedlona właśnie w Niemysłowicach. Tam ta pamięć o kresowym rodowodzie jest kultywowana.

- Mieszkańcy wracają do tych wspomnień, a wydarzenia te przypomina pomnik - mówiła Małgorzata Szewczuk ze Stowarzyszenia Odnowy Wsi Niemysłowice - „Bukowy Las”. - W lipcu będziemy się starali bardziej uroczyście obchodzić rocznicę rzezi wołyńskiej. W organizację tych uroczystości zaangażuje się wraz z parafią nasze stowarzyszenie.

Masakry polskich cywilów w Puźnikach dokonał kureń UPA pod dowództwem Petro Chamczuka „Bystrego”. Pomnik temu zbrodniarzowi wojennemu postawili współcześni Ukraińcy w Czortkowie, w obwodzie tarnopolskim. W Polsce 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.
Władysława Krowicka
Jarosław Szóstka
Małgorzat Szewczuk

Zobacz także

2020-07-23, godz. 16:11, Wiadomości z regionu Prudnik: niepełnosprawni będą mieli dodatkową ofertę zabiegów fizjoterapii i rehabilitacji ruchowej Zwiększy się dostęp do rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych z powiatu prudnickiego. Ich sytuację poprawi prozdrowotny projekt, który realizowany będzie przez trzy lata. Uzupełni on ofertę świadczeń finansowanych na tym terenie… » więcej 2020-07-23, godz. 12:15, Gospodarka Zamiast dwóch pociągów do Jeleniej Góry, Nysa może zyskać połączenie z Olsztynem i Polanicą-Zdrojem. Skorzystać ma także Prudnik Nie z Jeleniej Góry, a Polanicy Zdroju najprawdopodobniej już wkrótce pojedzie zatrzymujący się w Nysie i Prudniku dalekobieżny pociąg do Warszawy. Pasażerowie nie będą mogli pojechać nim do Opola, ale zyskają bezpośrednie połączenie… » więcej 2020-07-22, godz. 17:12, Kultura i rozrywka 80 form aktywności w 8 tygodni - wakacje w Prudnickim Ośrodku Kultury Ponad 80 różnego rodzaju form aktywności wakacyjnej dla dzieci i młodzieży, a nawet dorosłych oferują Prudnicki Ośrodek Kultury, Kino Diana oraz Biblioteka Publiczna w Prudniku. Na kilka najbliższych tygodni zaplanowano m.in. seanse… » więcej 2020-07-22, godz. 08:00, Kultura i rozrywka Arsenał w Prudniku ponownie otwarty dla zwiedzających To główna siedziba Muzeum Ziemi Prudnickiej, która mieści się w budynku przylegającym do XV-wiecznych murów miejskich i dwóch baszt, gdzie w średniowieczu składano broń. Obecnie w Arsenale gromadzone są m.in. różnego rodzaju… » więcej 2020-07-21, godz. 14:40, Wiadomości z regionu Pogranicze polsko-czeskie ma niewykorzystany potencjał w kształceniu zawodowym młodzieży Są duże możliwości współpracy szkół zawodowych z pogranicza opolsko-czeskiego. Oferta taka zaprezentowana została w prudnickim starostwie. Przedstawiła ją Dagmara Ponechalova z zarządu Czesko-Polskiej Izby Handlowej. Rozmawiano… » więcej
203204205206207208209
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »