Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-12-24, 17:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

"Jej tradycja sięga V wieku, a dziś sprawowana jest na całym świecie". Transmisja pasterki także w Radiu Opole

Parafia św. Michała Archanioła w Prudniku [fot. Justyna Krzyżanowska]
Parafia św. Michała Archanioła w Prudniku [fot. Justyna Krzyżanowska]
Pasterka, bo o niej mowa, to uroczysta msza święta, która upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. Odprawiana o północy z 24 na 25 grudnia, rozpoczyna obchody Bożego Narodzenia, a także nowy rok liturgiczny w Kościele Katolickim.
- Dla wielu to jedna z najważniejszych mszy w ciągu roku. Tradycja pasterki sięga tak naprawdę V wieku - mówi ks. Joachim Kobienia, rzecznik kurii diecezjalnej w Opolu. - To wtedy papież, kiedy już odmówił przepisane na wigilię modlitwy, wtedy udawał się do kościoła Najświętszej Maryi Panny Większej. Tam w grocie betlejemskiej umieszczone są relikwie żłóbka. Właśnie w tej bazylice odprawiał mszę świętą, która była takim przypomnieniem narodzin Chrystusa. Niedługo później pasterkę spotykamy także w innych państwach, jako piękny zwyczaj, że wieczorem, w nocy celebruje się tę mszę świętą pasterską, czyli po naszemu pasterkę.

Podobnie, jak w latach ubiegłych Radio Opole zaprasza na transmisję tej uroczystości. Tym razem odwiedzimy Parafię św. Michała Archanioła w Prudniku.

- Staramy się, by cała liturgia była z uczestnictwem wiernych - mówi ks. Stanisław Bogaczewski, proboszcz prudnickiej parafii. - Przede wszystkim śpiew. Pasterka to inaczej msza pasterzy, tych którzy zostali pobudzeni, aby wstali i szukali dzieciątka, aby przynieśli swoje dary. Spali, po prostu spali. Musi być w nocy taka tradycja, taka jest czujność nasza, żeby o północy, tak jak ci pasterze, przychodzimy oddać pokłon Chrystusowi.

Transmisję pasterki rozpoczniemy tradycyjnie o północy. Natomiast już od godziny 22:00 na naszej antenie specjalne wydanie programu Effatha. Paweł Konieczny z księdzem Stanisławem Bogaczewskim przybliży historię ośrodka umiejscowionego w centrum Prudnika.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.radio.opole.pl
ks. Joachim Kobienia
ks. Stanisław Bogaczewski

Zobacz także

2024-07-24, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Jack Moore i Metallica Beroun Revival - gwiazdami muzycznymi Zlotu Motocyklowego w Prudniku Widowiskowe parady jednośladów, pokazy motocyklowych akrobacji mistrza świata, prezentacja starych samochodów oraz koncerty rockowe - to główne atrakcje XVII Zlotu Motocyklowego w Prudniku. Trzydniowa impreza rozpoczyna się w piątek… » więcej 2024-07-23, godz. 17:41, Gospodarka Będzie "nowa" droga ze ścieżką rowerową do Pokrzywnej Zmodernizowana będzie powiatowa droga z Moszczanki do Pokrzywnej, a obok niej powstanie ścieżka rowerowa. Jest to kolejny etap inwestycji w przygranicznej gminie. W ubiegłym roku za blisko 9 mln zł przebudowana została droga powiatowa… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15, Wiadomości z regionu "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch miejscach obsługiwanych przez wodociąg stwierdzono obecność bakterii grupy… » więcej 2024-07-19, godz. 16:03, Wiadomości z regionu Samowola budowlana jest, ale... poza obszarem stanowiska archeologicznego. Cd. sprawy podwórka w Prudniku Sprawca samowoli budowlanej w Prudniku nie naruszył przepisów ustawy o ochronie zabytków. Mieszkaniec kamienicy przy ul. Klasztornej na własny koszt remontował podwórko, które jest w obrębie starego miasta. Nie miał m.in. zgody konserwatora… » więcej 2024-07-18, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Prudnik: remont podwórka bez pozwoleń. Mieszkańcy złożyli skargę na sąsiada Nadzór budowlany zatrzymał remont podwórka przy kamienicy w Prudniku. Prace prowadził mieszkaniec, który nie miał na to dokumentów. Materiał zapewniła gmina, do której należy teren. Miasto ma historyczny charakter i wiele podwórek… » więcej
24252627282930
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »