Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-12-24, 17:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

"Jej tradycja sięga V wieku, a dziś sprawowana jest na całym świecie". Transmisja pasterki także w Radiu Opole

Parafia św. Michała Archanioła w Prudniku [fot. Justyna Krzyżanowska]
Parafia św. Michała Archanioła w Prudniku [fot. Justyna Krzyżanowska]
Pasterka, bo o niej mowa, to uroczysta msza święta, która upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. Odprawiana o północy z 24 na 25 grudnia, rozpoczyna obchody Bożego Narodzenia, a także nowy rok liturgiczny w Kościele Katolickim.
- Dla wielu to jedna z najważniejszych mszy w ciągu roku. Tradycja pasterki sięga tak naprawdę V wieku - mówi ks. Joachim Kobienia, rzecznik kurii diecezjalnej w Opolu. - To wtedy papież, kiedy już odmówił przepisane na wigilię modlitwy, wtedy udawał się do kościoła Najświętszej Maryi Panny Większej. Tam w grocie betlejemskiej umieszczone są relikwie żłóbka. Właśnie w tej bazylice odprawiał mszę świętą, która była takim przypomnieniem narodzin Chrystusa. Niedługo później pasterkę spotykamy także w innych państwach, jako piękny zwyczaj, że wieczorem, w nocy celebruje się tę mszę świętą pasterską, czyli po naszemu pasterkę.

Podobnie, jak w latach ubiegłych Radio Opole zaprasza na transmisję tej uroczystości. Tym razem odwiedzimy Parafię św. Michała Archanioła w Prudniku.

- Staramy się, by cała liturgia była z uczestnictwem wiernych - mówi ks. Stanisław Bogaczewski, proboszcz prudnickiej parafii. - Przede wszystkim śpiew. Pasterka to inaczej msza pasterzy, tych którzy zostali pobudzeni, aby wstali i szukali dzieciątka, aby przynieśli swoje dary. Spali, po prostu spali. Musi być w nocy taka tradycja, taka jest czujność nasza, żeby o północy, tak jak ci pasterze, przychodzimy oddać pokłon Chrystusowi.

Transmisję pasterki rozpoczniemy tradycyjnie o północy. Natomiast już od godziny 22:00 na naszej antenie specjalne wydanie programu Effatha. Paweł Konieczny z księdzem Stanisławem Bogaczewskim przybliży historię ośrodka umiejscowionego w centrum Prudnika.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.radio.opole.pl
ks. Joachim Kobienia
ks. Stanisław Bogaczewski

Zobacz także

2024-09-14, godz. 10:23, Wiadomości z regionu Zamknięte i zalane drogi. Wstrzymany ruch pociągów [AKTUALIZACJA] Nad ranem z koryta wystąpiła rzeka Osobłoga. » więcej 2024-09-14, godz. 10:20, Wiadomości z regionu Postępuje akcja ewakuacyjna w gminie Prudnik [AKTUALIZACJA] Ewakuację Moszczanki i Łąki Prudnickiej zarządził burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. Mieszkańcy domów położonych przy Złotym Potoku, narażonych na zalanie, mogą znaleźć schronienie w szkole w Łące Prudnickiej oraz Schronisku… » więcej 2024-09-14, godz. 09:48, Wiadomości z regionu Minister Siemoniak po sztabie kryzysowym. "Priorytetem jest sytuacja w Głuchołazach" To właśnie do Głuchołaz, ale też do Morowa zostały skierowane największe największe siły, odwody Państwowej Straży Pożarnej spoza województwa opolskiego. O 3 w nocy podjęta została przez burmistrza decyzja o ewakuacji części… » więcej 2024-09-14, godz. 05:46, Wiadomości z regionu Opolszczyzna walczy z wielką wodą. Konieczne ewakuacje, interwencji przybywa [NA ŻYWO] Biała Głuchołaska o metr przekroczyła stan alarmowy. Doszło do ewakuacji części mieszkańców. Poziomy alarmowe przekroczyły tez Osobłoga w Racławicach Śląskich, rzeka Prudnik w Prudniku oraz Złoty Potok w Jarnołtówku, do stanu… » więcej 2024-09-13, godz. 14:32, Wiadomości z regionu Biała Głuchołaska w Głuchołazach sięgnęła stanu ostrzegawczego [AKTUALIZACJA] Jak wskazują mapy IMGW Biała Głuchołaska w Głuchołazach dobiła do stanu ostrzegawczego, który wynosi tam 90 cm. Dodajmy, stan alarmowy w tym miejscu to 120 cm » więcej
16171819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »