Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-12-12, 19:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Oddanie szpiku nie boli, a możemy komuś uratować życie. "Jest bardzo duża satysfakcja"

ZSM w Prudniku. Rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych [zdj. Jan Poniatyszyn]
ZSM w Prudniku. Rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wiktoria Biernacka mówiła w prudnickim ZSM, że warto być dawcą komórek macierzystych [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wiktoria Biernacka mówiła w prudnickim ZSM, że warto być dawcą komórek macierzystych [zdj. Jan Poniatyszyn]
80 osób zadeklarowało w Prudniku przekazanie swoich komórek macierzystych chorym na nowotwory krwi. Po raz piąty akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku przeprowadził tamtejszy Zespół Szkół Medycznych. Informacje o takich osobach trafiają do bazy danych Fundacji DKMS. Wśród zarejestrowanych w prudnickim „Medyku” są dawcy, od których pobrano już komórki macierzyste.
- Oddanie szpiku zadeklarowałam w marcu, a już pół roku po tym byłam jego dawcą – mówi Wiktoria Biernacka, uczennica prudnickiego liceum. – Moje komórki macierzyste trafiły do dorosłej kobiety z Belgii. W 80 procentach jest to pobierane z krwi, więc to nie boli. Jest bardzo duża satysfakcja, że w taki sposób można komuś uratować życie. Może ktoś się tego boi, ale czyjeś życie jest ważniejsze do strachu.

Wśród potencjalnych dawców szpiku, których zarejestrowano w prudnickim ZSM są mieszkańcy całego powiatu.

- Ta szczególna rzecz, którą człowiek może dać od siebie to jest to, co w sobie nosi. Krew jest takim elementem, który daje życie – powiedział nam mężczyzna deklarujący oddanie komórek macierzystych.

- Warto się rejestrować, bo można pomóc osobom, które są chore na białaczkę oraz inne nowotwory krwi - mówi Magdalena Opiela, słuchaczka prudnickiego „Medyka”. - W naszej szkole ci, co mają 18 lat to praktycznie każdy jest zarejestrowany.

Podczas akcji prowadzonych przez ZSM zarejestrowało się dotychczas 270 potencjalnych dawców szpiku. Dawca i biorca muszą mieć jednakowe antygeny zgodności tkankowej. W Polsce rocznie ok. 12 tysięcy osób choruje na nowotwory krwi.
Wiktoria Biernacka
Mieszkaniec Prudnika
Magdalena Opiela

Zobacz także

2024-10-09, godz. 10:34, Wiadomości z regionu Czeszka prawdopodobnie jedną z trzech śmiertelnych ofiar powodzi na Opolszczyźnie Prokuratury Rejonowe w Nysie i Prudniku prowadzą 3 postępowania w związku z trzema ofiarami śmiertelnymi ujawnionymi w regionie w czasie powodzi. » więcej 2024-10-07, godz. 16:00, Wiadomości z regionu "Infrastruktura sportowa będzie odbudowana". Rząd zapewnia wsparcie dla Prudnika i Głuchołaz 400 milionów złotych przeznaczył resort sportu na odbudowę infrastruktury sportowej i turystycznej zniszczonej przez powódź. Taką informację przekazał w Prudniku minister Sławomir Nitras. Nabór wniosków ma ruszyć 15 października… » więcej 2024-10-04, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Nie są już ostatnią gminą w województwie. Prudnik uporządkował ewidencję zabytków Blisko 20 lat trwało przyjęcie Gminnej Ewidencji Zabytków dla terenów wiejskich gminy Prudnik. Dokument jest istotny dla mieszkańców, inwestorów oraz samorządu lokalnego. Jeszcze w 2006 roku wszystko było przygotowane, żeby przyjąć… » więcej 2024-10-04, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Powodzianie będą mogli liczyć na pomoc psychologiczną na miejscu Mobilne punkty psychologiczne będą nadal odwiedzać tereny zalane, a specjaliści udzielą wsparcia powodzianom. Osoby poszkodowane w wyniku wielkiej wody mogą bezpłatnie uzyskać porady psychologów czy prostu porozmawiać. Ponadto, opolski… » więcej 2024-10-03, godz. 18:56, Wiadomości z regionu Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W towarzystwie samorządowców gminnych i powiatowych odwiedził Łąkę Prudnicką… » więcej
9101112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »