Do ratowania życia przyczynia się kadra i uczniowie Zespołu Szkół Medycznych w Prudniku. Od czterech lat szkoła prowadzi akcje rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku. Informacje o takich osobach gromadzone są w bazie danych fundacji DKMS.
- Przed dwoma tygodniami otrzymaliśmy wiadomość, że zarejestrowana przez nas osoba oddała swoje komórki macierzyste choremu na nowotwór z Francji - mówi Sabina Wencel z Zespołu Szkół Medycznych w Prudniku.
- Otrzymaliśmy kolejny telefon z fundacji DKMS z informacją, że następny dawca z ostatniej naszej akcji oddał swoje komórki macierzyste, tym razem do Belgii. Warto zostać dawcą ponieważ kosztuje to niewiele. Oddajemy tylko krew, ewentualnie szpik kostny z talerza kości biodrowej. Natomiast dla biorcy to jest możliwość dalszego życia.
Dotychczas Zespół Szkół Medycznych w Prudniku zarejestrował 188 potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku. W Polsce, co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież i dorośli. Niemal każdy może im pomóc. Dawcami mogą być osoby zdrowe, pełnoletnie, poniżej 55 roku życia i ważące nie mniej niż 50 kilogramów.