Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-06-15, 18:45 Autor: Jan Poniatyszyn

W Prudniku nauczają o Prymasie Tysiąclecia

Pomnik upamiętniający uwięzienie Prymas Polski Stefana Wyszyńskiego w Prudniku-Lesie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Pomnik upamiętniający uwięzienie Prymas Polski Stefana Wyszyńskiego w Prudniku-Lesie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Piotr Sutowicz podczas prelekcji w Prudnickim Ośrodku Kultury [zdj. Jan Poniatyszyn]
Piotr Sutowicz podczas prelekcji w Prudnickim Ośrodku Kultury [zdj. Jan Poniatyszyn]
Nauczanie Kardynała Stefana Wyszyńskiego przypominane jest w Prudniku. Rozpoczęły się tam 31. Ogólnopolskie Spotkania Modlitewno-Formacyjne. Zainaugurował je wykład pt.: „Kościół modli się i jednoczy. Posługa Prymasa do jesieni 1953 roku”.
- Jego nauczenie jest ciągle aktualne - mówi Piotr Sutowicz, prelegent z Centrum Myśli Prymasowskiej.

- Wyjątkowo aktualna jest idea tożsamości narodowej. Prymas wychodził z takiego założenia, że polska idea narodu zasadza się na katolicyzmie. Nie chodzi tutaj o to, że Polak to katolik, tylko o połączenie naród i katolicyzm, jako ten fundament tożsamości kulturowej. To jest coś, co warto uwspółcześniać i myśleć nad tym w tej trudnej rzeczywistości XXI wieku.

W latach 50. ubiegłego wieku Prymas Polski Stefan Wyszyński więziony był przez komunistyczne władze w Prudniku-Lesie. W niedzielę (16.06) o godzinie 11.30, w tamtejszej grocie lurdzkiej Sanktuarium św. Józefa rozpocznie się msza w intencji beatyfikacji sługi bożego, Prymasa Tysiąclecia. Koncelebrowana będzie przez metropolitę krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego oraz ordynariusza opolskiego, biskupa Andrzeja Czaję. Potem w ogrodach franciszkańskich przewidziano spotkanie członków i sympatyków Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Jest ono organizatorem 31. Ogólnopolskiego Spotkania Modlitewno-Formacyjnego.
Piotr Sutowicz

Zobacz także

2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej 2024-09-17, godz. 17:22, Gospodarka Miliony pochłonie odbudowa dróg i mostów zniszczonych przez Złoty Potok Z użytkowania wyłączono 9 mostów i kładek na Złotym Potoku w gminie Prudnik. Trwają kontrole stanu technicznego obiektów, przez które przetoczyła się powódź. Są też pierwsze szacunki strat spowodowanych przez żywioł w infrastrukturze… » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »