Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-06-15, 18:45 Autor: Jan Poniatyszyn

W Prudniku nauczają o Prymasie Tysiąclecia

Pomnik upamiętniający uwięzienie Prymas Polski Stefana Wyszyńskiego w Prudniku-Lesie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Pomnik upamiętniający uwięzienie Prymas Polski Stefana Wyszyńskiego w Prudniku-Lesie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Piotr Sutowicz podczas prelekcji w Prudnickim Ośrodku Kultury [zdj. Jan Poniatyszyn]
Piotr Sutowicz podczas prelekcji w Prudnickim Ośrodku Kultury [zdj. Jan Poniatyszyn]
Nauczanie Kardynała Stefana Wyszyńskiego przypominane jest w Prudniku. Rozpoczęły się tam 31. Ogólnopolskie Spotkania Modlitewno-Formacyjne. Zainaugurował je wykład pt.: „Kościół modli się i jednoczy. Posługa Prymasa do jesieni 1953 roku”.
- Jego nauczenie jest ciągle aktualne - mówi Piotr Sutowicz, prelegent z Centrum Myśli Prymasowskiej.

- Wyjątkowo aktualna jest idea tożsamości narodowej. Prymas wychodził z takiego założenia, że polska idea narodu zasadza się na katolicyzmie. Nie chodzi tutaj o to, że Polak to katolik, tylko o połączenie naród i katolicyzm, jako ten fundament tożsamości kulturowej. To jest coś, co warto uwspółcześniać i myśleć nad tym w tej trudnej rzeczywistości XXI wieku.

W latach 50. ubiegłego wieku Prymas Polski Stefan Wyszyński więziony był przez komunistyczne władze w Prudniku-Lesie. W niedzielę (16.06) o godzinie 11.30, w tamtejszej grocie lurdzkiej Sanktuarium św. Józefa rozpocznie się msza w intencji beatyfikacji sługi bożego, Prymasa Tysiąclecia. Koncelebrowana będzie przez metropolitę krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego oraz ordynariusza opolskiego, biskupa Andrzeja Czaję. Potem w ogrodach franciszkańskich przewidziano spotkanie członków i sympatyków Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Jest ono organizatorem 31. Ogólnopolskiego Spotkania Modlitewno-Formacyjnego.
Piotr Sutowicz

Zobacz także

2024-10-21, godz. 17:37, Kultura i rozrywka Zakupiona kolekcja przedwojennych pocztówek pozwoli prześledzić rozwój architektoniczny Prudnika Prudnickie muzeum wzbogaciło zbiory, nabywając kolekcję 336 kart pocztowych z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Placówka otrzymała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nabór wniosków prowadził… » więcej 2024-10-21, godz. 15:25, Gospodarka RZGW Wody Polskie Gliwice ruszyły z naprawianiem szkód po wielkie wodzie Sprawdzanie i badanie stanu zapory w Jarnołtówku, zabezpieczanie uszkodzonej skarpy na dnie Złotego Potoku, czy zasypywanie wyryw - to między innymi obecnie wykonuje Regionalny Zarząd Gospodarski Wodnej w Gliwicach, który jest odpowiedzialny… » więcej 2024-10-18, godz. 13:27, Wiadomości z regionu Ulgi podatkowe dla poszkodowanych rolników będą, ale w przyszłym roku. "Został wykorzystany limit" Poszkodowani przez powódź rolnicy nie mogą w tym roku liczyć na umorzenie podatku rolnego z tytułu klęski żywiołowej. Powodem są ograniczenia obowiązujące w Unii Europejskiej, a problem ten dotyczy m.in. farmerów z powiatu pru… » więcej 2024-10-17, godz. 16:30, Wiadomości z regionu "Przyhamuj, życie przed tobą". W szkołach ruszają spotkania z ekspertami ruchu drogowego Uświadomienie zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym - to cel kampanii edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed tobą”, której organizatorem jest opolski kurator oświaty, a jego adresatami są uczniowie szkół ponadpodstawowych regionu… » więcej 2024-10-16, godz. 17:57, Wiadomości z regionu "Kolejna powódź firmę zabije z pewnością". Trudna sytuacja Spółdzielni Pionier w Prudniku Nawet 20 mln zł mogą wynieść straty powodziowe Spółdzielni Pionier w Prudniku. Trwa szacowanie i usuwanie szkód w zakładzie przy ul. Batorego, który mieści się w sąsiedztwie rzeki przepływającej przez miasto. » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »