Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-05-10, 06:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnickie muzeum na swój jubileusz przygotowało wiele atrakcji dla zwiedzających

Ekspozycja w Wieży Katowskiej Muzeum Ziemi Prudnickiej [Wiktoria Palarczyk]
Ekspozycja w Wieży Katowskiej Muzeum Ziemi Prudnickiej [Wiktoria Palarczyk]
60-lecie działalności obchodzi Muzeum Ziemi Prudnickiej. W piątek (10.05) organizowane jest spotkanie byłych pracowników tej placówki, którzy otrzymają podziękowania za jej rozwój. Okolicznościowa impreza z wieloma atrakcjami dla całych rodzin odbędzie się za tydzień.
- Działalność zainaugurowaliśmy dokładnie 10 maja 1959 roku - mówi Wojciech Dominiak, dyrektor prudnickiego muzeum. – Pan Józef Wierzyński, skromny nauczyciel plastyki i historii zaraził swoim pomysłem powstanie muzeum nie tylko mieszkańców i władze miasta, ale także tych, którzy później tworzyli następne pokolenie, czyli uczniów. Myślał jak odbudować kolekcję, a z drugiej strony, jak pozyskać pieniądze na remont obiektu z urzędu ochrony zabytków.

O powołaniu prudnickiego muzeum myślano już na początku ubiegłego wieku. Ostatecznie powstało ono w 1942 roku.

- Zbiory tego muzeum pochodziły w znacznej części z prywatnej kolekcji tutejszych przedsiębiorców, rodziny Metznerów – dodaje Wojciech Dominiak. - Część zbiorów przetrwała II w.ś. Była rozlokowana po prywatnych mieszkaniach. To co zostało, stanowiło trzon tej pierwszej kolekcji MZP. Część zbiorów po 1945 roku wywieziono do Niemiec. W 2014 roku udało nam się uzyskać porozumienie i przypieczętować ten proces powrotu większości tych zbiorów do Prudnika.

Impreza będąca ukoronowaniem obchodów 60-lecia prudnickiego muzeum odbędzie się 17 maja. Podczas Nocy Muzeów przewidziano m.in. prezentacje dawnych europejskich sztuk walki. Będzie też można zapoznać się z życiem dawnych Słowian i Wikingów. Udostępniona będzie Wieża Katowska wraz z wystawą dawnej broni. Impreza w prudnickim arsenale rozpocznie się o godzinie 17. Wstęp jest wolny.
Wojciech Dominiak
Wojciech Dominiak

Zobacz także

2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej 2024-09-17, godz. 17:22, Gospodarka Miliony pochłonie odbudowa dróg i mostów zniszczonych przez Złoty Potok Z użytkowania wyłączono 9 mostów i kładek na Złotym Potoku w gminie Prudnik. Trwają kontrole stanu technicznego obiektów, przez które przetoczyła się powódź. Są też pierwsze szacunki strat spowodowanych przez żywioł w infrastrukturze… » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »