Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-05-08, 07:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Pszczele pasieki budzą w miastach bezpodstawne obawy. Jaka odległość pszczoły od człowieka?

[zdj.Katarzyna Nowak]
[zdj.Katarzyna Nowak]
Różnie gminy traktują hodowlę pszczół na swoim terenie. Samorządy określają m.in., gdzie mogą znajdować się ule. Zmiany takie wprowadzili na ostatnich sesjach radni Głuchołaz i Prudnika. Korekty dotyczą uchwał w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. W Głuchołazach problem dotyczył minimalnej odległości pasieczyska od będących w sąsiedztwie m.in. budynków mieszkalnych i gospodarczych
- Środowisko pszczelarzy wystąpiło o zmianę tych przepisów - wyjaśnia wiceburmistrz Głuchołaz Roman Sambor. - Przez tych kilkanaście lat obowiązywania poprzedniej regulacji, która mówiła o blisko stu metrach odległości uli od zabudowań nie zdarzyło się nic, co by uzasadniało utrzymywanie tego statusu. Gdzie indziej te odległości są mniejsze.

Radni Głuchołaz zdecydowali, że ule można lokalizować w odległości 10 metrów od zabudowań w sąsiedztwie pasieki. Przepisy gminne traktują pszczoły na takich samych zasadach, jak zwierzęta gospodarskie. W Prudniku obowiązuje zakaz utrzymania takich zwierząt na obszarze strefy miejskiej.

- Radni uchwalili wyjątek dla terenu przy ulicy Kościuszki, gdzie znajduje się Zespół Szkół Rolniczych – mówi burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. - Szkoła rolnicza i prudnickie starostwo poprosili, aby wyłączyć teren szkoły z tego obszaru strefy miejskiej. Pozwoli to prowadzić edukację pszczelarską. Mamy piękne tereny i możliwości edukacji, która nie jest prowadzona, gdzie indziej. Dlatego nie możemy się zamknąć tylko na sugestie, że pszczoły to jest coś, co może nam przeszkadzać.

– Obawy dotyczące pszczół są bezpodstawne – argumentuje Jarosław Gerczak, który od 14 zajmuje się hodowlą pszczół w Moszczance. - Zgodnie z przepisami ule powinny stać 20 metrów od sąsiedniej posesji. Pszczoły, które obecnie hodują pszczelarze nie zagrażają w żaden sposób naszemu życiu i zdrowiu.

Gminy mogą stosować obostrzenia dotyczące hodowli pszczół jedynie na gruntach, które wyjęte są spod produkcji rolnej.
Roman Sambor
Grzegorz Zawiślak
Jarosław Gerczak

Zobacz także

2019-01-17, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Głuchołazy: Arriva odchodzi, gmina zadba o przewozy pasażerskie Mieszkańcom Głuchołaz gmina zabezpieczy transport publiczny. Tym samym nie grozi im komunikacyjne wykluczenie. Niebezpieczeństwo takie pojawiło się, gdy firma Arriva ogłosiła, że likwiduje swój oddział w Prudniku. Autobusy tego… » więcej 2019-01-16, godz. 18:00, Kultura i rozrywka Z powodu żałoby odwołano koncerty w czwartek i sobotę W związku z żałobą po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, koncerty i spotkania zostają przełożone lub odwołane. » więcej 2019-01-16, godz. 14:31, Wiadomości z regionu Okradli kiosk i salonik prasowy. Dwóm mężczyznom grozi do 10 lat więzienia Prudniccy policjanci z wydziału kryminalnego, zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 19 i 21 lat, którzy podejrzani są o napad na kiosk i salonik prasowy w Prudniku. Wartość skradzionego towaru oraz zniszczeń spowodowanych włamaniami… » więcej 2019-01-15, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Prudnik: szpital ma deficyt lekarzy, wolą pracować w większych miastach, gdzie lepiej zarabiają Na dwa tygodnie zawieszono działalność oddziału ginekologiczno - położniczego prudnickiego szpitala. Powodem jest brak odpowiedniej liczby lekarzy. W tym czasie ciężarne z tego powiatu będą rodzić dzieci w szpitalach znajdujących… » więcej 2019-01-15, godz. 12:39, Wiadomości z regionu Policyjny pościg za złodziejami w gminie Prudnik. Jeden był pod wpływem narkotyków Włamali się do sklepu, ukradli pieniądze i papierosy, a gdy chciała ich zatrzymać policja, uciekli. Dwaj mężczyźni w wieku 27 i 31 lat mogą teraz spędzić nawet 10 lat w więzieniu. » więcej
303304305306307308309
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »