„Potęga zdrowia” - pod takim hasłem w prudnickim Zespole Szkół Medycznych odbył się Festiwal Nauki. Towarzyszyły mu otwarte dla wszystkich warsztaty oraz wykłady prelegentów z różnych uczelni. Wolontariusze z tej szkoły rejestrowali też potencjalnych dawców szpiku w bazie Fundacji DKMS.
- Jest to taka pomoc, że nie musimy w to wkładać żadnego wysiłku - mówi Izabela Rother, uczennica ZSM w Prudniku. – Po prostu jest to coś, co jest w nas i możemy to oddać drugiej osobie, żeby uratować jej zdrowie, a nawet życie, aby mogła normalnie funkcjonować.
- Warto złożyć deklarację do DKMS ponieważ praktycznie nic to nas nie kosztuje, a można komuś pomóc – uważa Marcin Korczyński, uczeń z Prudnika. – Dużo osób wymaga takiej pomocy i jest to sprawa dość istotna społecznie.
Podczas wykładów w prudnickim Medyku zachęcano m.in. do zdrowego odżywiania.
- W naszej diecie coraz częściej za dużo mamy cukrów prostych – mówi dr Dorota Haznar-Garbacz z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – To są białe pieczywo, słodycze, słodkie napoje, które są takim bardzo poważnym problemem, bo jest to cukier łatwo dostępny i spożywamy go w dużej ilości. Jest to napój, więc mało zwracamy na to uwagę. Warto zmienić dietę i spożywać węglowodany złożone. Cukier jest nam potrzebny, ale musi być dostarczany w prawidłowej ilości, czyli głównie produkty pełnoziarniste.
Uczestnicy Festiwalu Nauki mogli skorzystać m.in. z masażu, badania składu masy ciała oraz warsztatów pierwszej pomocy. W ten sposób placówka ta promował też swoją ofertę edukacyjną.