Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-03-28, 16:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnicka szkoła medyczna promowała zdrowy styl życia

Podczas Festiwalu Nauki wolontariusze ZSM w Prudniku rejestrowali też potencjalnych dawców szpiku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Podczas Festiwalu Nauki wolontariusze ZSM w Prudniku rejestrowali też potencjalnych dawców szpiku [zdj. Jan Poniatyszyn]
[zdj. Jan Poniatyszyn]
[zdj. Jan Poniatyszyn]
„Potęga zdrowia” - pod takim hasłem w prudnickim Zespole Szkół Medycznych odbył się Festiwal Nauki. Towarzyszyły mu otwarte dla wszystkich warsztaty oraz wykłady prelegentów z różnych uczelni. Wolontariusze z tej szkoły rejestrowali też potencjalnych dawców szpiku w bazie Fundacji DKMS.
- Jest to taka pomoc, że nie musimy w to wkładać żadnego wysiłku - mówi Izabela Rother, uczennica ZSM w Prudniku. – Po prostu jest to coś, co jest w nas i możemy to oddać drugiej osobie, żeby uratować jej zdrowie, a nawet życie, aby mogła normalnie funkcjonować.

- Warto złożyć deklarację do DKMS ponieważ praktycznie nic to nas nie kosztuje, a można komuś pomóc – uważa Marcin Korczyński, uczeń z Prudnika. – Dużo osób wymaga takiej pomocy i jest to sprawa dość istotna społecznie.

Podczas wykładów w prudnickim Medyku zachęcano m.in. do zdrowego odżywiania.

- W naszej diecie coraz częściej za dużo mamy cukrów prostych – mówi dr Dorota Haznar-Garbacz z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – To są białe pieczywo, słodycze, słodkie napoje, które są takim bardzo poważnym problemem, bo jest to cukier łatwo dostępny i spożywamy go w dużej ilości. Jest to napój, więc mało zwracamy na to uwagę. Warto zmienić dietę i spożywać węglowodany złożone. Cukier jest nam potrzebny, ale musi być dostarczany w prawidłowej ilości, czyli głównie produkty pełnoziarniste.

Uczestnicy Festiwalu Nauki mogli skorzystać m.in. z masażu, badania składu masy ciała oraz warsztatów pierwszej pomocy. W ten sposób placówka ta promował też swoją ofertę edukacyjną.
Izabela Rother i Marcin Korczyński
Dorota Haznar – Garbacz

Zobacz także

2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »