Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-03-28, 16:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnicka szkoła medyczna promowała zdrowy styl życia

Podczas Festiwalu Nauki wolontariusze ZSM w Prudniku rejestrowali też potencjalnych dawców szpiku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Podczas Festiwalu Nauki wolontariusze ZSM w Prudniku rejestrowali też potencjalnych dawców szpiku [zdj. Jan Poniatyszyn]
[zdj. Jan Poniatyszyn]
[zdj. Jan Poniatyszyn]
„Potęga zdrowia” - pod takim hasłem w prudnickim Zespole Szkół Medycznych odbył się Festiwal Nauki. Towarzyszyły mu otwarte dla wszystkich warsztaty oraz wykłady prelegentów z różnych uczelni. Wolontariusze z tej szkoły rejestrowali też potencjalnych dawców szpiku w bazie Fundacji DKMS.
- Jest to taka pomoc, że nie musimy w to wkładać żadnego wysiłku - mówi Izabela Rother, uczennica ZSM w Prudniku. – Po prostu jest to coś, co jest w nas i możemy to oddać drugiej osobie, żeby uratować jej zdrowie, a nawet życie, aby mogła normalnie funkcjonować.

- Warto złożyć deklarację do DKMS ponieważ praktycznie nic to nas nie kosztuje, a można komuś pomóc – uważa Marcin Korczyński, uczeń z Prudnika. – Dużo osób wymaga takiej pomocy i jest to sprawa dość istotna społecznie.

Podczas wykładów w prudnickim Medyku zachęcano m.in. do zdrowego odżywiania.

- W naszej diecie coraz częściej za dużo mamy cukrów prostych – mówi dr Dorota Haznar-Garbacz z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – To są białe pieczywo, słodycze, słodkie napoje, które są takim bardzo poważnym problemem, bo jest to cukier łatwo dostępny i spożywamy go w dużej ilości. Jest to napój, więc mało zwracamy na to uwagę. Warto zmienić dietę i spożywać węglowodany złożone. Cukier jest nam potrzebny, ale musi być dostarczany w prawidłowej ilości, czyli głównie produkty pełnoziarniste.

Uczestnicy Festiwalu Nauki mogli skorzystać m.in. z masażu, badania składu masy ciała oraz warsztatów pierwszej pomocy. W ten sposób placówka ta promował też swoją ofertę edukacyjną.
Izabela Rother i Marcin Korczyński
Dorota Haznar – Garbacz

Zobacz także

2024-10-04, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Nie są już ostatnią gminą w województwie. Prudnik uporządkował ewidencję zabytków Blisko 20 lat trwało przyjęcie Gminnej Ewidencji Zabytków dla terenów wiejskich gminy Prudnik. Dokument jest istotny dla mieszkańców, inwestorów oraz samorządu lokalnego. Jeszcze w 2006 roku wszystko było przygotowane, żeby przyjąć… » więcej 2024-10-04, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Powodzianie będą mogli liczyć na pomoc psychologiczną na miejscu Mobilne punkty psychologiczne będą nadal odwiedzać tereny zalane, a specjaliści udzielą wsparcia powodzianom. Osoby poszkodowane w wyniku wielkiej wody mogą bezpłatnie uzyskać porady psychologów czy prostu porozmawiać. Ponadto, opolski… » więcej 2024-10-03, godz. 18:56, Wiadomości z regionu Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W towarzystwie samorządowców gminnych i powiatowych odwiedził Łąkę Prudnicką… » więcej 2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »