Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-01-31, 22:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: mieszkańcy słono zapłacą za śmieci, bo gmina nie może dopłacać do ich odbioru

W gminie Prudnik systematycznie przybywa odpadów komunalnych [zdj. Jan Poniatyszyn]
W gminie Prudnik systematycznie przybywa odpadów komunalnych [zdj. Jan Poniatyszyn]
Znacząco wzrosną stawki za odbiór odpadów komunalnych w gminie Prudnik. Rodzina segregująca śmieci płacić będzie 16 złotych miesięcznie od osoby. Podwyżkę tą uzasadnia się rosnącymi kosztami obsługi wywozu odpadów, których coraz więcej odbieranych jest też od mieszkańców. Śmieci z gminy Prudnik trafiają na składowisko w Domaszkowicach.
- Tam cena ich odbioru wzrosła w ciągu roku o 54 procent – argumentuje burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak.

- Chciałem przypomnieć, że gmina Nysa, która jest zarządcą składowiska śmieci podniosła stawkę z ośmiu złotych do piętnastu, czyli o ponad 90 procent. My tylko i aż podnosimy o 60 procent. Te 16 złotych za śmieci segregowane, gwarantuje nam stabilne funkcjonowanie tego zadania gminnego, przy rozsądnym i radykalnym podejściu do wywozu śmieci.

- Gmina nie może zarabiać na odbiorze śmieci, ani dokładać do tego zadania, co wymusza wzrost opłat – mówi Zbigniew Kosiński, radny miejski Prudnika z Platformy Obywatelskiej.

- Wzrost cen spowodowały podwyżki w punkcie odbioru śmieci w Domaszkowicach oraz podwyższenie tzw. opłaty marszałkowskiej. Ten system w gminie musi się samofinansować. Tak jest skonstruowana ustawa, że nie można tego dofinansować i jeśli pojawiają się dodatkowe czynniki, to trzeba je uwzględnić.

Za podwyżką opłat śmieciowych głosowało 14 radnych miejskich Prudnika. Sześciu wstrzymało się od głosu. W gminie stawki za śmieci nie podnoszono od pięciu lat. W ubiegłym roku tamtejszy Zakład Usług Komunalnych, który zajmuje się odbiorem odpadów, zanotował na tej działalności blisko milion złotych straty.   
Grzegorz Zawiślak
Zbigniew Kosiński

Zobacz także

2017-07-14, godz. 07:40, Gospodarka Zatrudniając niepełnosprawnych produkują dla światowych marek branży motoryzacyjnej Inwestują ponad cztery miliony złotych, aby sprostać wymogom kontrahentów i nie ustępować konkurencji. W trudnej branży motoryzacyjnej dobrze radzi sobie Spółdzielnia „Pionier” w Prudniku. Jest to jeden z ostatnich w regionie… » więcej 2017-07-13, godz. 21:00, Gospodarka Prudnik: Przybywa ofert pracy na zastępstwo. Chętnych nie brakuje Przybywa zatrudnionych na podstawie umów o pracę na zastępstwo. Ma to związek z rosnącą liczbą kobiet, które decydują się na macierzyństwo. Zachęca je m.in. rządowy Program Rodzina 500 plus. Umowy o pracę na czas zastępstwa… » więcej 2017-07-13, godz. 10:00, Wiadomości z regionu "Razem bezpieczniej" w powiecie prudnickim. Rusza realizacja projektu z dofinansowaniem MSWiA Policja, uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele uczestniczyć będą w przedsięwzięciach, które zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców powiatu prudnickiego. Projekt tamtejszego starostwa Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji… » więcej 2017-07-12, godz. 20:01, Gospodarka Przestrzeń dla biznesu powstanie na terenie dawnej tkalni. Nowy pomysł władz Prudnika Kolejne, zdegradowane obiekty po zakładach Frotex chce zagospodarować gmina Prudnik. Liczy, że pomoże w tym dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego. Gmina jako jedyna złożyła wniosek do programu wspierającego przygotowanie terenów… » więcej 2017-07-09, godz. 11:50, Wiadomości z regionu Wojewoda: nowe obwodnice to rozwój dla regionu i poprawa życia mieszkańców Powstanie obwodnic Niemodlina, Myśliny i Kędzierzyna-Koźla ma nie tylko poprawić bezpieczeństwo mieszkańców i wyprowadzić ruch tranzytowy z miejscowości, ale także wpłynąć na rozwój regionu. » więcej
416417418419420421422
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »