Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-01-31, 22:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: mieszkańcy słono zapłacą za śmieci, bo gmina nie może dopłacać do ich odbioru

W gminie Prudnik systematycznie przybywa odpadów komunalnych [zdj. Jan Poniatyszyn]
W gminie Prudnik systematycznie przybywa odpadów komunalnych [zdj. Jan Poniatyszyn]
Znacząco wzrosną stawki za odbiór odpadów komunalnych w gminie Prudnik. Rodzina segregująca śmieci płacić będzie 16 złotych miesięcznie od osoby. Podwyżkę tą uzasadnia się rosnącymi kosztami obsługi wywozu odpadów, których coraz więcej odbieranych jest też od mieszkańców. Śmieci z gminy Prudnik trafiają na składowisko w Domaszkowicach.
- Tam cena ich odbioru wzrosła w ciągu roku o 54 procent – argumentuje burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak.

- Chciałem przypomnieć, że gmina Nysa, która jest zarządcą składowiska śmieci podniosła stawkę z ośmiu złotych do piętnastu, czyli o ponad 90 procent. My tylko i aż podnosimy o 60 procent. Te 16 złotych za śmieci segregowane, gwarantuje nam stabilne funkcjonowanie tego zadania gminnego, przy rozsądnym i radykalnym podejściu do wywozu śmieci.

- Gmina nie może zarabiać na odbiorze śmieci, ani dokładać do tego zadania, co wymusza wzrost opłat – mówi Zbigniew Kosiński, radny miejski Prudnika z Platformy Obywatelskiej.

- Wzrost cen spowodowały podwyżki w punkcie odbioru śmieci w Domaszkowicach oraz podwyższenie tzw. opłaty marszałkowskiej. Ten system w gminie musi się samofinansować. Tak jest skonstruowana ustawa, że nie można tego dofinansować i jeśli pojawiają się dodatkowe czynniki, to trzeba je uwzględnić.

Za podwyżką opłat śmieciowych głosowało 14 radnych miejskich Prudnika. Sześciu wstrzymało się od głosu. W gminie stawki za śmieci nie podnoszono od pięciu lat. W ubiegłym roku tamtejszy Zakład Usług Komunalnych, który zajmuje się odbiorem odpadów, zanotował na tej działalności blisko milion złotych straty.   
Grzegorz Zawiślak
Zbigniew Kosiński

Zobacz także

2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej 2024-09-17, godz. 17:22, Gospodarka Miliony pochłonie odbudowa dróg i mostów zniszczonych przez Złoty Potok Z użytkowania wyłączono 9 mostów i kładek na Złotym Potoku w gminie Prudnik. Trwają kontrole stanu technicznego obiektów, przez które przetoczyła się powódź. Są też pierwsze szacunki strat spowodowanych przez żywioł w infrastrukturze… » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »