Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-01-31, 22:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: mieszkańcy słono zapłacą za śmieci, bo gmina nie może dopłacać do ich odbioru

W gminie Prudnik systematycznie przybywa odpadów komunalnych [zdj. Jan Poniatyszyn]
W gminie Prudnik systematycznie przybywa odpadów komunalnych [zdj. Jan Poniatyszyn]
Znacząco wzrosną stawki za odbiór odpadów komunalnych w gminie Prudnik. Rodzina segregująca śmieci płacić będzie 16 złotych miesięcznie od osoby. Podwyżkę tą uzasadnia się rosnącymi kosztami obsługi wywozu odpadów, których coraz więcej odbieranych jest też od mieszkańców. Śmieci z gminy Prudnik trafiają na składowisko w Domaszkowicach.
- Tam cena ich odbioru wzrosła w ciągu roku o 54 procent – argumentuje burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak.

- Chciałem przypomnieć, że gmina Nysa, która jest zarządcą składowiska śmieci podniosła stawkę z ośmiu złotych do piętnastu, czyli o ponad 90 procent. My tylko i aż podnosimy o 60 procent. Te 16 złotych za śmieci segregowane, gwarantuje nam stabilne funkcjonowanie tego zadania gminnego, przy rozsądnym i radykalnym podejściu do wywozu śmieci.

- Gmina nie może zarabiać na odbiorze śmieci, ani dokładać do tego zadania, co wymusza wzrost opłat – mówi Zbigniew Kosiński, radny miejski Prudnika z Platformy Obywatelskiej.

- Wzrost cen spowodowały podwyżki w punkcie odbioru śmieci w Domaszkowicach oraz podwyższenie tzw. opłaty marszałkowskiej. Ten system w gminie musi się samofinansować. Tak jest skonstruowana ustawa, że nie można tego dofinansować i jeśli pojawiają się dodatkowe czynniki, to trzeba je uwzględnić.

Za podwyżką opłat śmieciowych głosowało 14 radnych miejskich Prudnika. Sześciu wstrzymało się od głosu. W gminie stawki za śmieci nie podnoszono od pięciu lat. W ubiegłym roku tamtejszy Zakład Usług Komunalnych, który zajmuje się odbiorem odpadów, zanotował na tej działalności blisko milion złotych straty.   
Grzegorz Zawiślak
Zbigniew Kosiński

Zobacz także

2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 09:00, Wiadomości z regionu "Wydaje się, że nie jest źle". Nadzór budowlany po kontrolach w powiecie prudnickim W powiecie prudnickim, mimo ogromu strat na zalanych terenach, nadzór budowlany wyłączył z użytkowania niewiele obiektów. W czterech gminach przeprowadzono przegląd m.in. 961 domów mieszkalnych. Do zinwentaryzowania pozostało jeszcze… » więcej 2024-09-30, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Poprawia się sytuacja w szkołach na terenach powodziowych W tej chwili już tylko 5 opolskich placówek nie prowadzi zajęć. Są to dwa przedszkola i trzy szkoły podstawowe z Lewina Brzeskiego. Jedna szkoła ponadpodstawowa z Nysy prowadzi zajęcia w sposób hybrydowy. » więcej 2024-09-27, godz. 17:44, Wiadomości z regionu „To zajmuje dużo czasu”. Biurokracja utrudnieniem w przyznawaniu zasiłków powodzianom? W Prudniku trwa wypłata zasiłków dla powodzian, ale są też zastrzeżenia do zajmującego się tym Ośrodka Pomocy Społecznej. O interwencję zwrócił się nas słuchacz z małej wsi w tej gminie. » więcej 2024-09-27, godz. 15:43, Kultura i rozrywka „Inspiruje go świat”. Ekspozycja tkanin śląskiego artysty w Prudniku, zwanym dawniej "miastem tkaczy" Wystawę tkanin unikatowych autorstwa Macieja Mesznika zaprezentuje Centrum Tradycji Tkackich prudnickiego muzeum. Gliwicki artysta jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »